Pierre et Vacances (PV6) Aktievy
Pierre et Vacances SA är verksamt inom fastighetsutveckling och turism i Europa och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
PV6 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Pierre et Vacances SA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €1.84 |
| 52 veckors högsta | €1.94 |
| 52 veckors lägsta | €1.40 |
| Beta | 1.74 |
| 1 månads förändring | -0.32% |
| 3 månaders förändring | 1.21% |
| 1 års förändring | 24.32% |
| 3 års förändring | 10.44% |
| 5 års förändring | -84.43% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -97.95% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| PV6 | DE Hospitality | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.4% | 13.2% | 3.9% |
| 1Y | 24.3% | 29.5% | 2.6% |
Avkastning vs industri: PV6 översteg German Hospitality branschen som gav 29.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: PV6 översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| PV6 volatility | |
|---|---|
| PV6 Average Weekly Movement | 5.0% |
| Hospitality Industry Average Movement | 6.8% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: PV6 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: PV6 s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1967 | 9,174 | Franck Gervais | www.groupepvcp.com |
Pierre et Vacances SA är verksamt inom fastighetsutveckling och turism i Europa och internationellt. Företaget driver lägenheter, hus och stugor samt residens, byar och hotell. Det erbjuder sina produkter under varumärkena Pierre & Vacances, Center Parcs, Sunparks, Villages, Nature Paris, maeva och Adagio.
Pierre et Vacances SA Sammanfattning av grunderna
| PV6 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €845.23m |
| Vinst(TTM) | €33.67m |
| Intäkter(TTM) | €1.87b |
Är PV6 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| PV6 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €1.87b |
| Kostnad för intäkter | €1.20b |
| Bruttovinst | €661.69m |
| Övriga kostnader | €628.02m |
| Intäkter | €33.67m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
May 28, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.073 |
| Bruttomarginal | 35.45% |
| Nettovinstmarginal | 1.80% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -15.2% |
Hur har PV6 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 12:20 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2025/09/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Pierre et Vacances SA bevakas av 10 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Laurent Gelebart | BNP Paribas |
| Jean-Christophe Lefèvre-Moulenq | CIC Market Solutions (ESN) |
| Emmanuel Parot | Gilbert Dupont |