GENDA (A52) Aktievy
GENDA Inc, genom sina dotterbolag, driver spelhallar främst under varumärket GiGO i Japan. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
A52 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
GENDA Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | JP¥2.72 |
| 52 veckors högsta | JP¥5.75 |
| 52 veckors lägsta | JP¥2.38 |
| Beta | 0.47 |
| 1 månads förändring | -4.90% |
| 3 månaders förändring | -12.26% |
| 1 års förändring | -50.99% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -63.60% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| A52 | DE Hospitality | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 14.3% | 13.4% | 1.6% |
| 1Y | -51.0% | 28.5% | 2.2% |
Avkastning vs industri: A52 presterade sämre än German Hospitality branschen som gav 28.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: A52 presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| A52 volatility | |
|---|---|
| A52 Average Weekly Movement | 7.1% |
| Hospitality Industry Average Movement | 6.7% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: A52 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: A52 s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2,018 | Nao Kataoka | genda.jp |
GENDA Inc. driver, genom sina dotterbolag, spelhallar främst under varumärket GiGO i Japan. Företaget bedriver också leasing av nöjesmaskiner, drift av kranspel online, säljfrämjande åtgärder och karaktärslicensiering. Företaget grundades 2018 och har sitt huvudkontor i Tokyo, Japan.
GENDA Inc. Sammanfattning av grunderna
| A52 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €529.58m |
| Vinst(TTM) | €20.62m |
| Intäkter(TTM) | €920.62m |
Är A52 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| A52 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | JP¥170.79b |
| Kostnad för intäkter | JP¥131.52b |
| Bruttovinst | JP¥39.27b |
| Övriga kostnader | JP¥35.44b |
| Intäkter | JP¥3.83b |
Senast redovisade vinst
Jan 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jun 10, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 20.37 |
| Bruttomarginal | 22.99% |
| Nettovinstmarginal | 2.24% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 157.5% |
Hur har A52 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 07:49 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/01/31 |
| Årlig intjäning | 2026/01/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
GENDA Inc. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Soichiro Fukuda | Tokai Tokyo Intelligence Laboratory Co., Ltd. |