This company listing is no longer active
Curro Holdings (24P) Aktievy
Curro Holdings Limited, tillsammans med sina dotterbolag, förvärvar, utvecklar och förvaltar friskolor främst i Sydafrika, Namibia och Botswana. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 1/6 |
24P Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Curro Holdings Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | R0.74 |
| 52 veckors högsta | R0.78 |
| 52 veckors lägsta | R0.61 |
| Beta | 0.46 |
| 1 månads förändring | 17.46% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 120.24% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 24P | DE Consumer Services | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.4% | 2.4% |
| 1Y | n/a | -5.5% | 1.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur 24P presterade mot German Consumer Services branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur 24P presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| 24P volatility | |
|---|---|
| 24P Average Weekly Movement | n/a |
| Consumer Services Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: Data är inte tillgänglig.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 24P s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1998 | 7,256 | Cobus Loubser | www.curro.co.za |
Curro Holdings Limited, tillsammans med sina dotterbolag, förvärvar, utvecklar och förvaltar friskolor främst i Sydafrika, Namibia och Botswana. Bolaget är verksamt inom segmenten Curro och Meridian. Bolaget erbjuder fristående utbildning och tillhörande tjänster, inklusive Select schools, Curro Academy Schools, Curro Preschools, Curro Assisted Learning, Curro DigiEd, Curro Private College och Curro Online för elever från tre månaders ålder till årskurs 12.
Curro Holdings Limited Sammanfattning av grunderna
| 24P grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €440.58m |
| Vinst(TTM) | €1.05m |
| Intäkter(TTM) | €273.30m |
Är 24P övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 24P resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | R5.22b |
| Kostnad för intäkter | R2.50b |
| Bruttovinst | R2.73b |
| Övriga kostnader | R2.71b |
| Intäkter | R20.00m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.035 |
| Bruttomarginal | 52.21% |
| Nettovinstmarginal | 0.38% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 43.5% |
Hur har 24P utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/01/14 15:04 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/01/07 00:00 |
| Intäkter | 2025/06/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Curro Holdings Limited bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Talpert | Avior Capital Markets |
| Alex Robert Comer | J.P. Morgan |