Bio Planet (8WS) Aktievy
Bio Planet S.A. producerar, förpackar och distribuerar ekologiska livsmedelsprodukter i Polen och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
8WS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Bio Planet S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | zł7.48 |
| 52 veckors högsta | zł8.32 |
| 52 veckors lägsta | zł3.00 |
| Beta | 0.47 |
| 1 månads förändring | -2.35% |
| 3 månaders förändring | 26.35% |
| 1 års förändring | 113.11% |
| 3 års förändring | 126.67% |
| 5 års förändring | -7.65% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -2.86% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 8WS | DE Consumer Retailing | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.1% | 3.6% | 3.2% |
| 1Y | 113.1% | -31.4% | 2.5% |
Avkastning vs industri: 8WS översteg German Consumer Retailing branschen som gav -31.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 8WS översteg German marknaden som gav 2.5 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 8WS volatility | |
|---|---|
| 8WS Average Weekly Movement | 18.5% |
| Consumer Retailing Industry Average Movement | 8.0% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 8WS s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 8WS s veckovolatilitet har ökat från 13% till 19% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2005 | 300 | Sylwester Struzyna | www.bioplanet.pl |
Bio Planet S.A. producerar, förpackar och distribuerar ekologiska livsmedelsprodukter i Polen och internationellt. Företaget erbjuder cirka 4.000 produkter under det egna varumärket Bio Planet, samt under varumärkena Alce Nero Amylon Bio Planete, Organic Food, Cocoa, Cocomi, gifts of Nature, Lebensbaum, Limeko, Natumi, Sobbeke, Terras, Vivani, Wasag och Zwergenwiese. Bland produkterna finns puddingar och geléer, shakes, färdigrätter, desserter, glass, desserttillsatser, alger, sjögräs, svamp, te, kakao, drickchoklad, johannesbröd och johannesbrödsprodukter, gryn och måltider, kaffe, jordnötter, choklad, solrosor, pasta och couscous, mjöl och stärkelse, köttprodukter, honung och honungsprodukter, mejeriprodukter och gourmetmat, drycker, frön och spannmål, vinäger, oljor och fetter samt foder för djur.
Bio Planet S.A. Sammanfattning av grunderna
| 8WS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €23.64m |
| Vinst(TTM) | €1.48m |
| Intäkter(TTM) | €73.38m |
Är 8WS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 8WS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | zł311.01m |
| Kostnad för intäkter | zł300.42m |
| Bruttovinst | zł10.59m |
| Övriga kostnader | zł4.31m |
| Intäkter | zł6.28m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
May 26, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 2.09 |
| Bruttomarginal | 3.41% |
| Nettovinstmarginal | 2.02% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har 8WS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 8WS en tillförlitlig utdelning?
Se 8WS utdelningshistorik och jämförelsetal| Bio Planet datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 23 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Sep 18 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 29 days |
| Dagar till utdelningsdag | 116 days |
Ger 8WS en tillförlitlig utdelning?
Se 8WS utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 02:19 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Bio Planet S.A. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.