Candles Scandinavia (LY7) Aktievy
Candles Scandinavia AB (publ) tillverkar och säljer doftljus baserade på växtbaserat vax gjort på rapsolja. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LY7 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Candles Scandinavia AB (publ) Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 3.16 |
| 52 veckors högsta | SEK 3.99 |
| 52 veckors lägsta | SEK 1.97 |
| Beta | 0.74 |
| 1 månads förändring | -0.32% |
| 3 månaders förändring | 1.28% |
| 1 års förändring | 54.90% |
| 3 års förändring | -16.84% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -49.44% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LY7 | DE Consumer Durables | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.6% | 0.6% | 1.6% |
| 1Y | 54.9% | -18.2% | 2.2% |
Avkastning vs industri: LY7 översteg German Consumer Durables branschen som gav -18.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LY7 översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LY7 volatility | |
|---|---|
| LY7 Average Weekly Movement | 5.8% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: LY7 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: LY7 s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2009 | 110 | Viktor Garmiani | candles.se |
Candles Scandinavia AB (publ) tillverkar och säljer doftljus baserade på växtbaserat vax gjort på rapsolja. Bolaget distribuerar ljus under egna varumärken, såsom Yankee Candle, WoodWick, Blanche, Olivia & Co, Millefiori Milano och Leyonore, samt egna varumärken. Candles Scandinavia AB (publ) bildades 2009 och har sitt säte i Örebro, Sverige.
Candles Scandinavia AB (publ) Sammanfattning av grunderna
| LY7 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €33.48m |
| Vinst(TTM) | -€2.22m |
| Intäkter(TTM) | €46.72m |
Är LY7 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LY7 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 504.32m |
| Kostnad för intäkter | SEK 281.58m |
| Bruttovinst | SEK 222.74m |
| Övriga kostnader | SEK 246.69m |
| Intäkter | -SEK 23.95m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -2.41 |
| Bruttomarginal | 44.17% |
| Nettovinstmarginal | -4.75% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 68.6% |
Hur har LY7 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 20:46 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Candles Scandinavia AB (publ) bevakas av 2 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Niklas Elmhammer | Carlsquare AB |
| Christopher Solbakke | Carlsquare AB |