Stelrad Group (6OJ) Aktievy
Stelrad Group PLC tillverkar och distribuerar radiatorer i Storbritannien, Irland, Europa, Turkiet och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
6OJ Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Stelrad Group PLC Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | UK£1.54 |
| 52 veckors högsta | UK£2.18 |
| 52 veckors lägsta | UK£1.34 |
| Beta | 0.40 |
| 1 månads förändring | 4.76% |
| 3 månaders förändring | -3.14% |
| 1 års förändring | -5.52% |
| 3 års förändring | 9.22% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -40.07% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 6OJ | DE Consumer Durables | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 8.5% | -0.2% | 2.8% |
| 1Y | -5.5% | -18.1% | 1.4% |
Avkastning vs industri: 6OJ översteg German Consumer Durables branschen som gav -18.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 6OJ presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 6OJ volatility | |
|---|---|
| 6OJ Average Weekly Movement | 6.6% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 6OJ har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 6OJ s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1936 | 1,300 | Trevor Harvey | www.stelradplc.com |
Stelrad Group PLC tillverkar och distribuerar radiatorer i Storbritannien, Irland, Europa, Turkiet och internationellt. Företaget erbjuder stålpaneler och radiatorer med låg yttemperatur, handdukstorkar, dekorativa stålrörsradiatorer, flerkolonnradiatorer i stål och aluminium samt hydroniska, hybrid-, dubbelbränsle- och elektriska värmegivare under varumärkena Stelrad, Henrad, Termo Teknik, DL Radiators och Hudevad. Företaget grundades 1936 och har sitt säte i Newcastle upon Tyne i Storbritannien.
Stelrad Group PLC Sammanfattning av grunderna
| 6OJ grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €194.37m |
| Vinst(TTM) | €975.85k |
| Intäkter(TTM) | €323.28m |
Är 6OJ övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 6OJ resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | UK£279.60m |
| Kostnad för intäkter | UK£193.33m |
| Bruttovinst | UK£86.27m |
| Övriga kostnader | UK£85.43m |
| Intäkter | UK£844.00k |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 07, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.0066 |
| Bruttomarginal | 30.86% |
| Nettovinstmarginal | 0.30% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 130.1% |
Hur har 6OJ utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 6OJ en tillförlitlig utdelning?
Se 6OJ utdelningshistorik och jämförelsetal| Stelrad Group datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Apr 23 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 26 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 34 days |
| Dagar till utdelningsdag | 1 day |
Ger 6OJ en tillförlitlig utdelning?
Se 6OJ utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 04:03 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Stelrad Group PLC bevakas av 4 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Edward Hugh Prest | Berenberg |
| Florence O'Donoghue | Davy |
| Aynsley Lammin | Investec Bank plc (UK) |