a.i.s (LUM) Aktievy
a.i.s. AG tillhandahåller produkter och lösningar för energiproduktion och energiförsörjning samt avfallshantering. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LUM Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
a.i.s. AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.16 |
| 52 veckors högsta | €0.35 |
| 52 veckors lägsta | €0.005 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -5.23% |
| 3 månaders förändring | -11.89% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -98.84% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LUM | DE Commercial Services | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -23.1% | 2.9% | 3.9% |
| 1Y | n/a | 6.7% | 2.6% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur LUM presterade mot German Commercial Services branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur LUM presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| LUM volatility | |
|---|---|
| LUM Average Weekly Movement | 17.1% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: LUM s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: LUM s veckovolatilitet har minskat från 29% till 17% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | n/a | n/a | www.ais-ag.com |
a.i.s. AG tillhandahåller produkter och lösningar för energiproduktion och energiförsörjning samt för avfallshantering. Företaget utvecklar och marknadsför system och teknik för rökgasrening som omfattar anläggningsteknik, produktval och finjustering, styrteknik samt testning och certifiering av utsläpp, samt behållare och pressar för fast avfall för avfallshantering. Tjänsterna inom avfallshantering omfattar avfallshantering och återvinning av specialmetaller.
a.i.s. AG Sammanfattning av grunderna
| LUM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.29m |
| Vinst(TTM) | €238.94k |
| Intäkter(TTM) | €12.43m |
Är LUM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LUM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €12.43m |
| Kostnad för intäkter | €12.07m |
| Bruttovinst | €363.98k |
| Övriga kostnader | €125.04k |
| Intäkter | €238.94k |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2013
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har LUM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 03:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2013/12/31 |
| Årlig intjäning | 2013/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
a.i.s. AG bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.