This company listing is no longer active
Rolling Optics Holding (5LN) Aktievy
Rolling Optics Holding AB (publ) tillhandahåller säkra visuella lösningar mot förfalskningar baserade på komplex och patenterad mikrooptisk teknik i Sverige. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
5LN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Rolling Optics Holding AB (publ) Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | SEK 0.011 |
| 52 veckors högsta | SEK 0.11 |
| 52 veckors lägsta | SEK 0.0074 |
| Beta | 2.73 |
| 1 månads förändring | 44.74% |
| 3 månaders förändring | -22.54% |
| 1 års förändring | -46.08% |
| 3 års förändring | -84.06% |
| 5 års förändring | -95.58% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -96.31% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 5LN | DE Commercial Services | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 10.0% | 0.4% | 2.4% |
| 1Y | -46.1% | 4.2% | 1.2% |
Avkastning vs industri: 5LN presterade sämre än German Commercial Services branschen som gav 4.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 5LN presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 5LN volatility | |
|---|---|
| 5LN Average Weekly Movement | 52.3% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 6.7% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 5LN s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 5LN s veckovolatilitet ( 52% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1952 | 24 | Jean-Michel Guichot | www.rollingoptics.com |
Rolling Optics Holding AB (publ) tillhandahåller säkra visuella lösningar mot förfalskningar baserade på komplex och patenterad mikrooptisk teknik i Sverige. Produkterna är främst självhäftande etiketter som används inom snabbrörliga konsumentvaror, sprit och dryck, kosmetika och personlig vård samt industriella förpackningsapplikationer. Bolaget bildades 1952 och har sitt säte i Solna, Sverige.
Rolling Optics Holding AB (publ) Sammanfattning av grunderna
| 5LN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €5.58m |
| Vinst(TTM) | -€2.19m |
| Intäkter(TTM) | €3.71m |
Är 5LN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 5LN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | SEK 39.85m |
| Kostnad för intäkter | SEK 34.91m |
| Bruttovinst | SEK 4.94m |
| Övriga kostnader | SEK 28.44m |
| Intäkter | -SEK 23.50m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.088 |
| Bruttomarginal | 12.41% |
| Nettovinstmarginal | -58.96% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har 5LN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/03/17 01:44 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/03/13 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rolling Optics Holding AB (publ) bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.