ErreDue (Z9H) Aktievy
ErreDue S.p.A. erbjuder lösningar för produktion, blandning och rening av tekniska gaser på plats i Italien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
Z9H Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
ErreDue S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €8.78 |
| 52 veckors högsta | €9.30 |
| 52 veckors lägsta | €5.80 |
| Beta | 0.096 |
| 1 månads förändring | 10.86% |
| 3 månaders förändring | 30.07% |
| 1 års förändring | 15.53% |
| 3 års förändring | -6.00% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -23.12% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| Z9H | DE Machinery | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.6% | 3.8% | 0.7% |
| 1Y | 15.5% | 1.6% | 2.0% |
Avkastning vs industri: Z9H översteg German Machinery branschen som gav 1.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: Z9H översteg German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| Z9H volatility | |
|---|---|
| Z9H Average Weekly Movement | 5.2% |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: Z9H har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Z9H s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 105 | Francesca Barontini | www.erreduegas.it |
ErreDue S.p.A. erbjuder lösningar för produktion, blandning och rening av tekniska gaser på plats i Italien. Företaget erbjuder vätgas-, kväve- och syrgasgeneratorer, luftkompressorer, kompressorer, gasrenare, elektroniska blandare, noll- och renluftsgeneratorer samt system för energiomställning. Produkterna används inom en rad olika områden, t.ex. laserskärning, värmebehandling av metaller, svetsning, livsmedelssektorn, oenologi, förnybar energi, läkemedelsindustrin, guld- och marinindustrin samt sintring.
ErreDue S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| Z9H grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €60.63m |
| Vinst(TTM) | €3.29m |
| Intäkter(TTM) | €20.84m |
Är Z9H övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| Z9H resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €20.84m |
| Kostnad för intäkter | €9.49m |
| Bruttovinst | €11.35m |
| Övriga kostnader | €8.06m |
| Intäkter | €3.29m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.53 |
| Bruttomarginal | 54.48% |
| Nettovinstmarginal | 15.79% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 26.6% |
Hur har Z9H utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 15:05 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ErreDue S.p.A. bevakas av 3 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Alberto Francese | Intesa Sanpaolo Equity Research |
| Davide Rimini | Intesa Sanpaolo Equity Research |
| Tommaso Martinacci | ValueTrack |