Ocean Power Technologies (RUOC) Aktievy
Ocean Power Technologies, Inc. utvecklar och kommersialiserar egenutvecklade kraftplattformar som genererar elektricitet genom att utnyttja den förnybara energin i havsvågor i Nordamerika, Sydamerika, Europa, Australien och Asien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
RUOC Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Ocean Power Technologies, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.27 |
| 52 veckors högsta | US$0.77 |
| 52 veckors lägsta | US$0.22 |
| Beta | 2.55 |
| 1 månads förändring | -7.53% |
| 3 månaders förändring | -16.73% |
| 1 års förändring | -36.02% |
| 3 års förändring | -40.00% |
| 5 års förändring | -86.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RUOC | DE Electrical | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.8% | 2.1% | 2.4% |
| 1Y | -36.0% | 100.9% | 1.2% |
Avkastning vs industri: RUOC presterade sämre än German Electrical branschen som gav 100.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RUOC presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RUOC volatility | |
|---|---|
| RUOC Average Weekly Movement | 14.4% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.6% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: RUOC s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: RUOC s veckovolatilitet ( 14% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 53 | Philipp Stratmann | www.oceanpowertechnologies.com |
Ocean Power Technologies, Inc. utvecklar och kommersialiserar egenutvecklade kraftplattformar som genererar elektricitet genom att utnyttja den förnybara energin i havsvågor i Nordamerika, Sydamerika, Europa, Australien och Asien. Företaget erbjuder PB3 PowerBuoy som genererar ström för användning oberoende av elnätet på platser till havs. Bolaget erbjuder även Next Generation PowerBuoy, undervattensbatterisystem samt programvara, kontroller, sensorer, integrationstjänster och marina installationstjänster.
Ocean Power Technologies, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RUOC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €70.08m |
| Vinst(TTM) | -€31.02m |
| Intäkter(TTM) | €2.96m |
Är RUOC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RUOC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.44m |
| Kostnad för intäkter | US$5.37m |
| Bruttovinst | -US$1.94m |
| Övriga kostnader | US$34.07m |
| Intäkter | -US$36.00m |
Senast redovisade vinst
Jan 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.16 |
| Bruttomarginal | -56.39% |
| Nettovinstmarginal | -1,048.15% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 31.0% |
Hur har RUOC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 05:51 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/01/31 |
| Årlig intjäning | 2025/04/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ocean Power Technologies, Inc. bevakas av 6 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Amit Dayal | H.C. Wainwright & Co. |
| Jon Hickman | Ladenburg Thalmann & Company |
| Glenn Mattson | Ladenburg Thalmann & Company |