This company listing is no longer active
PSG Group (P1B) Aktievy
PSG Group Ltd, an investment holding company, engages in the financial services, education, and food and related businesses in South Africa and internationally. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
P1B Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
PSG Group Ltd Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | R1.29 |
| 52 veckors högsta | R6.10 |
| 52 veckors lägsta | R1.26 |
| Beta | 0.75 |
| 1 månads förändring | -74.46% |
| 3 månaders förändring | -73.57% |
| 1 års förändring | -70.00% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -59.56% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| P1B | DE Industrials | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 3.7% | 1.6% |
| 1Y | -70.0% | 26.0% | 2.2% |
Avkastning vs industri: P1B presterade sämre än German Industrials branschen som gav 26 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: P1B presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| P1B volatility | |
|---|---|
| P1B Average Weekly Movement | 23.2% |
| Industrials Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: P1B s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: P1B s veckovolatilitet har ökat från 12% till 23% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1995 | 33 | Piet Mouton | www.psggroup.co.za |
PSG Group Ltd Sammanfattning av grunderna
| P1B grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €273.16m |
| Vinst(TTM) | €421.21m |
| Intäkter(TTM) | €421.33m |
Är P1B övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| P1B resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | R7.41b |
| Kostnad för intäkter | R0 |
| Bruttovinst | R7.41b |
| Övriga kostnader | R2.00m |
| Intäkter | R7.41b |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2022
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 35.39 |
| Bruttomarginal | 100.00% |
| Nettovinstmarginal | 99.97% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.1% |
Hur har P1B utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2022/10/06 09:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2022/09/20 00:00 |
| Intäkter | 2022/02/28 |
| Årlig intjäning | 2022/02/28 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
PSG Group Ltd bevakas av 3 analytiker. av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Talpert | Avior Capital Markets |
| Michael Jacks | BofA Global Research |
| Nazeem Samsodien | Nedbank Corporate and Investment Bank |