SPARQ Systems (M26) Aktievy
SPARQ Systems Inc. utvecklar, tillverkar och säljer enfasiga mikroinverterare för solenergianvändning i bostäder och kommersiella fastigheter. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
M26 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
SPARQ Systems Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$0.59 |
| 52 veckors högsta | CA$0.63 |
| 52 veckors lägsta | CA$0.35 |
| Beta | -0.64 |
| 1 månads förändring | 21.90% |
| 3 månaders förändring | 35.32% |
| 1 års förändring | 7.27% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -22.88% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| M26 | DE Electrical | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.6% | 4.9% | 3.9% |
| 1Y | 7.3% | 106.6% | 2.6% |
Avkastning vs industri: M26 presterade sämre än German Electrical branschen som gav 106.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: M26 översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| M26 volatility | |
|---|---|
| M26 Average Weekly Movement | 11.8% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: M26 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: M26 s veckovolatilitet ( 12% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | n/a | Praveen Jain | www.sparqsys.com |
SPARQ Systems Inc. utvecklar, tillverkar och säljer enfasiga mikroväxelriktare för solenergianvändning i bostäder och kommersiella fastigheter. Företaget erbjuder Quad inverters, en egenutvecklad solcellslösning; Sparqlinq, en realtidsövervakning som ger tillgång till och övervakar energisystemdata; SparqVu, ett energihanteringssystem som hanterar övervakning av flera sviter; samt kablar och tillbehör. Bolaget var tidigare känt som SPARQ Corp. och bytte namn till SPARQ Systems Inc. i december 2022.
SPARQ Systems Inc. Sammanfattning av grunderna
| M26 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €71.33m |
| Vinst(TTM) | -€3.04m |
| Intäkter(TTM) | €1.46m |
Är M26 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| M26 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$2.35m |
| Kostnad för intäkter | CA$2.36m |
| Bruttovinst | -CA$9.35k |
| Övriga kostnader | CA$4.87m |
| Intäkter | -CA$4.88m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.042 |
| Bruttomarginal | -0.40% |
| Nettovinstmarginal | -207.83% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har M26 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 04:13 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
SPARQ Systems Inc. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Donangelo Volpe | Beacon Securities Limited |