Interroll Holding (I3H) Aktievy
Interroll Holding AG tillhandahåller materialhanteringslösningar i Tyskland, övriga Europa, Mellanöstern, Afrika, USA, övriga Nord- och Sydamerika, Kina och övriga Asien och Stillahavsområdet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för I3H från våra riskkontroller.
I3H Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Interroll Holding AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CHF 1,680.00 |
| 52 veckors högsta | CHF 2,740.00 |
| 52 veckors lägsta | CHF 1,580.00 |
| Beta | 1.27 |
| 1 månads förändring | -5.62% |
| 3 månaders förändring | -20.75% |
| 1 års förändring | -16.83% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 132.55% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| I3H | DE Machinery | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.4% | 0.5% | 2.4% |
| 1Y | -16.8% | -2.0% | 1.2% |
Avkastning vs industri: I3H presterade sämre än German Machinery branschen som gav -2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: I3H presterade sämre än German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| I3H volatility | |
|---|---|
| I3H Average Weekly Movement | 4.6% |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: I3H har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: I3H s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1959 | 2,400 | Markus Asch | www.interroll.com |
Interroll Holding AG tillhandahåller materialhanteringslösningar i Tyskland, övriga Europa, Mellanöstern, Afrika, USA, övriga Amerika, Kina och övriga Asien och Stillahavsområdet. Företaget erbjuder produkter för enhetshantering, såsom rullar och hjul, drivenheter, styrenheter, transportörer, strömförsörjning, sortering och relaterade produkter för kartongflöde; produkter för pallhantering, såsom modulära pallplattformar, staplingskranar, transportvagnar, pallflöde och relaterade produkter; samt tjänster relaterade till lagerhållning. Företaget erbjuder lösningar för olika branscher, bland annat flygplatser, mode och e-handel, mat och dryck, tillverkningslogistik, lagring och distribution, däck och fordon samt kurir-, express- och pakettjänster.
Interroll Holding AG Sammanfattning av grunderna
| I3H grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.47b |
| Vinst(TTM) | €61.42m |
| Intäkter(TTM) | €564.46m |
Är I3H övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| I3H resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CHF 514.16m |
| Kostnad för intäkter | CHF 170.64m |
| Bruttovinst | CHF 343.51m |
| Övriga kostnader | CHF 287.57m |
| Intäkter | CHF 55.95m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 31, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 67.02 |
| Bruttomarginal | 66.81% |
| Nettovinstmarginal | 10.88% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har I3H utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger I3H en tillförlitlig utdelning?
Se I3H utdelningshistorik och jämförelsetal| Interroll Holding datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 16 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 18 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 21 days |
| Dagar till utdelningsdag | 23 days |
Ger I3H en tillförlitlig utdelning?
Se I3H utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:00 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Interroll Holding AG bevakas av 15 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Peter Rothenaicher | Baader Helvea Equity Research |
| Zana Mamelli | Baader Helvea Equity Research |
| Jorg Schirmacher | Baader Helvea Equity Research |