Avingtrans (DZR) Aktievy
Avingtrans plc, tillsammans med dess dotterbolag, tillhandahåller tekniska komponenter, system och tjänster till energi-, medicin- och infrastrukturindustrin i Storbritannien, övriga Europa, USA, Afrika, Mellanöstern, Nord- och Sydamerika, Karibien, Kina och Asien/Stillahavsområdet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för DZR från våra riskkontroller.
DZR Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Avingtrans plc Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | UK£8.05 |
| 52 veckors högsta | UK£8.05 |
| 52 veckors lägsta | UK£4.42 |
| Beta | 0.47 |
| 1 månads förändring | 18.38% |
| 3 månaders förändring | 28.80% |
| 1 års förändring | 74.24% |
| 3 års förändring | 80.49% |
| 5 års förändring | 88.97% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 108.55% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| DZR | DE Machinery | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 8.8% | 3.8% | 0.7% |
| 1Y | 74.2% | 1.6% | 2.0% |
Avkastning vs industri: DZR översteg German Machinery branschen som gav 1.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DZR översteg German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DZR volatility | |
|---|---|
| DZR Average Weekly Movement | 8.3% |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: DZR har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: DZR s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1985 | 1,008 | Steve McQuillan | www.avingtrans.plc.uk |
Avingtrans plc, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller tekniska komponenter, system och tjänster till energi-, medicin- och infrastrukturindustrin i Storbritannien, övriga Europa, USA, Afrika, Mellanöstern, Nord- och Sydamerika, Karibien, Kina och Asien/Stillahavsområdet. Verksamheten bedrivs genom segmenten Energy-Advanced Engineering Systems (AES) och Medical- Medical and Industrial Imaging (MII). Företaget konstruerar, tillverkar, integrerar och utför service på elektriska motorer och pumpar, turbiner, gaskompressorer, tryckkärl, sprängdörrar och containrar.
Avingtrans plc Sammanfattning av grunderna
| DZR grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €260.63m |
| Vinst(TTM) | €8.15m |
| Intäkter(TTM) | €179.51m |
Är DZR övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DZR resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | UK£155.49m |
| Kostnad för intäkter | UK£104.92m |
| Bruttovinst | UK£50.57m |
| Övriga kostnader | UK£43.51m |
| Intäkter | UK£7.06m |
Senast redovisade vinst
Nov 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.21 |
| Bruttomarginal | 32.52% |
| Nettovinstmarginal | 4.54% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 12.3% |
Hur har DZR utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger DZR en tillförlitlig utdelning?
Se DZR utdelningshistorik och jämförelsetal| Avingtrans datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 28 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 26 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 3 days |
| Dagar till utdelningsdag | 26 days |
Ger DZR en tillförlitlig utdelning?
Se DZR utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 21:44 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/11/30 |
| Årlig intjäning | 2025/05/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Avingtrans plc bevakas av 2 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Buxton | Cavendish |
| Dominic Convey | Peel Hunt LLP |