AAON (AAO) Aktievy
AAON, Inc. bedriver tillsammans med sina dotterbolag utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning av luftkonditionerings- och värmeutrustning i USA och Kanada. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
AAO Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
AAON, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$120.00 |
| 52 veckors högsta | US$122.55 |
| 52 veckors lägsta | US$54.32 |
| Beta | 1.24 |
| 1 månads förändring | 54.64% |
| 3 månaders förändring | 45.00% |
| 1 års förändring | 37.99% |
| 3 års förändring | 124.44% |
| 5 års förändring | 246.15% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,643.06% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| AAO | DE Building | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.5% | 0.3% | 1.6% |
| 1Y | 38.0% | -4.1% | 2.2% |
Avkastning vs industri: AAO översteg German Building branschen som gav -4.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: AAO översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| AAO volatility | |
|---|---|
| AAO Average Weekly Movement | 15.6% |
| Building Industry Average Movement | 3.8% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: AAO s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: AAO s veckovolatilitet har ökat från 10% till 16% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1987 | 5,897 | Matt Tobolski | www.aaon.com |
AAON, Inc. bedriver tillsammans med sina dotterbolag utveckling, tillverkning, marknadsföring och försäljning av luftkonditionerings- och värmeutrustning i USA och Kanada. Företaget är verksamt inom tre segment: AAON Oklahoma, AAON Coil Products och BASX. Företaget erbjuder takaggregat, kyllösningar för datacenter, renrumssystem, kylaggregat, mekaniska rum för utomhusbruk, luftbehandlingsaggregat, luftbehandlingsaggregat, energiåtervinningsenheter, kondenseringsaggregat, värmepumpar för jordvärme/vatten, batterier och styrenheter.
AAON, Inc. Sammanfattning av grunderna
| AAO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €9.83b |
| Vinst(TTM) | €101.58m |
| Intäkter(TTM) | €1.39b |
Är AAO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| AAO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.62b |
| Kostnad för intäkter | US$1.19b |
| Bruttovinst | US$424.33m |
| Övriga kostnader | US$306.21m |
| Intäkter | US$118.12m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.44 |
| Bruttomarginal | 26.24% |
| Nettovinstmarginal | 7.30% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 45.5% |
Hur har AAO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger AAO en tillförlitlig utdelning?
Se AAO utdelningshistorik och jämförelsetal| AAON datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 05 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 26 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 7 days |
| Dagar till utdelningsdag | 28 days |
Ger AAO en tillförlitlig utdelning?
Se AAO utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 21:29 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
AAON, Inc. bevakas av 7 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Timothy Wojs | Baird |
| Christopher Moore | CJS Securities, Inc. |
| Brent Thielman | D.A. Davidson & Co. |