Nauticus Robotics (8KD) Aktievy
Engages in the development of electric autonomous robotic solutions for subsea applications. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
8KD Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Nauticus Robotics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$2.48 |
| 52 veckors högsta | US$16.51 |
| 52 veckors lägsta | US$2.48 |
| Beta | 0.0016 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -22.00% |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -85.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 8KD | DE Machinery | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 4.1% | 1.6% |
| 1Y | n/a | 1.9% | 2.2% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur 8KD presterade mot German Machinery branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur 8KD presterade mot German marknaden.
Prisvolatilitet
| 8KD volatility | |
|---|---|
| 8KD Average Weekly Movement | n/a |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 8KD s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa 8KD s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2014 | 72 | John Gibson | nauticusrobotics.com |
Nauticus Robotics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| 8KD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €6.08m |
| Vinst(TTM) | -€57.24m |
| Intäkter(TTM) | €3.34m |
Är 8KD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 8KD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.62m |
| Kostnad för intäkter | US$12.07m |
| Bruttovinst | -US$8.44m |
| Övriga kostnader | US$53.74m |
| Intäkter | -US$62.18m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2024
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -13.37 |
| Bruttomarginal | -232.98% |
| Nettovinstmarginal | -1,716.04% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -158.9% |
Hur har 8KD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/10/19 09:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/07/22 00:00 |
| Intäkter | 2024/06/30 |
| Årlig intjäning | 2023/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Nauticus Robotics, Inc. bevakas av 4 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Brian Dobson | Chardan Capital Markets, LLC |
| Jaeson Allen Schmidt | Lake Street Capital Markets, LLC |
| Troy Jensen | Lake Street Capital Markets, LLC |