NSE (7YM) Aktievy
NSE S.A. designar, bygger och säljer integrerade system för försvar, flyg, transport och industri samt för konsument-, yrkes- och detaljhandelsindustrin i Frankrike och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
7YM Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
NSE S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €47.00 |
| 52 veckors högsta | €53.60 |
| 52 veckors lägsta | €36.30 |
| Beta | 0.14 |
| 1 månads förändring | -9.62% |
| 3 månaders förändring | 10.07% |
| 1 års förändring | 16.05% |
| 3 års förändring | 142.27% |
| 5 års förändring | 184.85% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 100.85% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 7YM | DE Aerospace & Defense | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.4% | 1.6% | 0.7% |
| 1Y | 16.0% | -19.0% | 2.0% |
Avkastning vs industri: 7YM översteg German Aerospace & Defense branschen som gav -19 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 7YM översteg German marknaden som gav 2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 7YM volatility | |
|---|---|
| 7YM Average Weekly Movement | 6.5% |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 8.7% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 7YM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 7YM s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | 505 | Jerome Fabre | www.nse-groupe.com |
NSE S.A. designar, bygger och säljer integrerade system för försvar, flyg, transport och industri samt för konsument-, yrkes- och detaljhandelsindustrin i Frankrike och internationellt. Företaget utvecklar och implementerar ledningssystem ombord och komplexa ledningsstrukturer; designar, utvecklar och integrerar elektronisk utrustning ombord, skärmar, ECU:er, man-maskin-gränssnitt och kontrollboxar samt flygparameterregistratorer; designar och installerar mörkerseende system; och tillhandahåller lösningar för hantering av operativa förhållanden, inklusive logistiska och tekniska stödtjänster samt system för eftermontering och geolokalisering av flygplan. Företaget erbjuder också olika tjänster för MCO aeronautics, MRO general aviation, konsumentelektronik samt yrkes- och detaljhandelssektorerna.
NSE S.A. Sammanfattning av grunderna
| 7YM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €162.90m |
| Vinst(TTM) | €5.34m |
| Intäkter(TTM) | €109.74m |
Är 7YM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 7YM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €109.74m |
| Kostnad för intäkter | €55.88m |
| Bruttovinst | €53.86m |
| Övriga kostnader | €48.53m |
| Intäkter | €5.34m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.62 |
| Bruttomarginal | 49.08% |
| Nettovinstmarginal | 4.86% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 64.2% |
Hur har 7YM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger 7YM en tillförlitlig utdelning?
Se 7YM utdelningshistorik och jämförelsetal| NSE datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 29 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 01 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 29 days |
| Dagar till utdelningsdag | 31 days |
Ger 7YM en tillförlitlig utdelning?
Se 7YM utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/31 03:09 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
NSE S.A. bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Nicolas Royot | Portzamparc BNP Paribas |
| Jeremy Sallee | Portzamparc BNP Paribas |