Avio (2ZP) Aktievy
Avio S.p.A., genom sina dotterbolag, designar, utvecklar, producerar och integrerar rymdraketer i Italien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
2ZP Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Avio S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €41.48 |
| 52 veckors högsta | €65.60 |
| 52 veckors lägsta | €18.64 |
| Beta | 0.84 |
| 1 månads förändring | 34.24% |
| 3 månaders förändring | 13.33% |
| 1 års förändring | 88.55% |
| 3 års förändring | 335.71% |
| 5 års förändring | 223.56% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 205.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 2ZP | DE Aerospace & Defense | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 31.9% | -1.4% | 1.6% |
| 1Y | 88.5% | -22.1% | 2.2% |
Avkastning vs industri: 2ZP översteg German Aerospace & Defense branschen som gav -22.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 2ZP översteg German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 2ZP volatility | |
|---|---|
| 2ZP Average Weekly Movement | 10.9% |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 8.7% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: 2ZP s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: 2ZP s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 1,425 | Giulio Ranzo | www.avio.com |
Avio S.p.A., genom sina dotterbolag, designar, utvecklar, producerar och integrerar rymdraketer i Italien och internationellt. Företaget är verksamt inom design, utveckling och produktion av fasta och flytande framdrivningssystem för bärraketer; design, utveckling och produktion av fasta framdrivningssystem för taktiska missiler; utveckling, integration och leverans av kompletta lätta rymdraketer; forskning och utveckling av nya miljövänliga framdrivningssystem och attitydkontrollmotorer för satelliter; flytande framdrivningssystem för satelliter; samt markinfrastruktur för förberedelse och uppskjutning av bärraketer. Avio S.p.A. grundades 1984 och har sitt huvudkontor i Colleferro, Italien.
Avio S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| 2ZP grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.91b |
| Vinst(TTM) | €10.48m |
| Intäkter(TTM) | €583.69m |
Är 2ZP övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 2ZP resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €583.69m |
| Kostnad för intäkter | €431.80m |
| Bruttovinst | €151.89m |
| Övriga kostnader | €141.42m |
| Intäkter | €10.48m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Sep 10, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.23 |
| Bruttomarginal | 26.02% |
| Nettovinstmarginal | 1.79% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.004% |
Hur har 2ZP utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 16:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Avio S.p.A. bevakas av 9 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andrea Bonfa | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| Benjamin Heelan | BofA Global Research |
| Domenico Ghilotti | Equita SIM S.p.A. |