Eros Media World (EMWP.F) Stock Overview
Acquires, co-produces, and distributes films worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 0/6 |
| Dividends | 0/6 |
EMWP.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Eros Media World Plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$0.0001 |
| 52 Week High | US$0.28 |
| 52 Week Low | US$0.000001 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | 0% |
| 1 Year Change | 0% |
| 3 Year Change | -99.90% |
| 5 Year Change | -99.90% |
| Change since IPO | -99.90% |
Recent News & Updates
Eros Media World receives delisting notice from NYSE
Indian media company Eros Media World (NYSE:EMWP) has received a notice from the New York Stock Exchange that the exchange is preparing to delist the stock and suspend trading. That comes from a staff determination issued because the company hadn't filed its annual report for the year ended March 31, 2021, or the semiannual report for the six months ended Sept. 30, 2021, by a deadline of Wednesday, Aug. 17, 2022. The company also didn't file its annual report for the period ended March 31, 2022. Eros Media World will request a review of the determination, and it points to the sale of its STX Entertainment film business. That caused "complex financial reporting and other transition issues." The sale of STX to Najafi Cos. closed in April, and the former Eros STX Global - formed when Eros acquired STX a couple of years ago - elected in May to change its name.Eros STX Global: Proposed Sale Of STX Entertainment Likely To Leave Very Little For Common Shareholders
Company surprisingly announces exclusive negotiations to sell the STX Entertainment business, effectively unwinding last year's merger. With creditors remaining firmly in the driver's seat, investors need to prepare for a fire sale without material cash proceeds to the ailing company. Discussing preliminary audit committee findings, NYSE listing status, and potential covenant violations on the company's UK retail bonds. Upcoming sale is going to leave the company with its highly non-transparent, scandal-ridden Eros International business which is hard to assign any value to at this point. Even in the case of a successful STX sale, a bankruptcy filing might still be in the cards given ongoing debt and liquidity issues as well as the recent accounting scandal. Investors should consider selling existing positions but abstain from an outright short sale at this point.Eros STX Global Warns On Debt Covenant Violations Amid Audit Committee Investigation - Sell
Company discloses its inability to timely file its annual report on Form 20-F with the SEC due to an audit committee investigation into its Indian subsidiaries. Apparently, the former Eros International has recognized substantial amounts of highly questionable revenue prior to the merger with STX Entertainment 12 months ago. As a result, the company expects to impair up to $643 million in goodwill and intangible assets. Ongoing inability to file audited financial statements has caused the company to violate covenants governing a large part of its debt. Bankruptcy might be in the cards here. Given the uncertain outlook, investors should consider selling their shares.What Type Of Shareholders Make Up Eros STX Global Corporation's (NYSE:ESGC) Share Registry?
Every investor in Eros STX Global Corporation ( NYSE:ESGC ) should be aware of the most powerful shareholder groups...Recent updates
Shareholder Returns
| EMWP.F | US Entertainment | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.6% | 1.1% |
| 1Y | 0% | -10.4% | 28.7% |
Return vs Industry: EMWP.F exceeded the US Entertainment industry which returned -10.4% over the past year.
Return vs Market: EMWP.F underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| EMWP.F volatility | |
|---|---|
| EMWP.F Average Weekly Movement | n/a |
| Entertainment Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: EMWP.F's share price has been volatile over the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine EMWP.F's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | n/a | Pradeep Dwivedi | www.erosmediaworld.com |
Eros Media World Plc acquires, co-produces, and distributes films worldwide. It distributes films and content in multiple formats including theatrical, television syndication, and digital platforms. Eros Media World PLC is based in Douglas, Isle of Man
Eros Media World Plc Fundamentals Summary
| EMWP.F fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.90k |
| Earnings (TTM) | -US$185.91m |
| Revenue (TTM) | US$398.65m |
Is EMWP.F overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| EMWP.F income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$398.65m |
| Cost of Revenue | US$229.86m |
| Gross Profit | US$168.79m |
| Other Expenses | US$354.70m |
| Earnings | -US$185.91m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2020
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0 |
| Gross Margin | 0.00% |
| Net Profit Margin | 0.00% |
| Debt/Equity Ratio | 0.0% |
How did EMWP.F perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 17:35 |
| End of Day Share Price | 2026/05/21 00:00 |
| Earnings | 2020/03/31 |
| Annual Earnings | 2019/09/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Eros Media World Plc is covered by 2 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jason Bazinet | Citigroup Inc |
| Timothy Nollen | Macquarie Research |