Nextdoor Holdings (NXDR) Stock Overview
Operates a neighborhood network that connects neighbors, businesses, and public agencies in the United States and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
NXDR Community Fair Values
See what 14 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Nextdoor Holdings, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$2.02 |
| 52 Week High | US$3.72 |
| 52 Week Low | US$1.33 |
| Beta | 1.29 |
| 1 Month Change | 26.25% |
| 3 Month Change | 20.24% |
| 1 Year Change | 37.42% |
| 3 Year Change | -17.89% |
| 5 Year Change | -79.92% |
| Change since IPO | -79.80% |
Recent News & Updates
Nextdoor: Inflection Point Arrives
Summary Nextdoor Holdings has reached a critical inflection point, returning to double-digit growth and reporting a significant Q1 revenue beat. NXDR's self-serve ad business, now 68% of revenue, grew 28% YoY, while user growth remains nascent, setting up potential for further acceleration. Despite strong results and improved profitability, the stock trades at just 1x forward EV/S, making it the cheapest social media stock relative to peers. Management is aggressively repurchasing shares and guiding for 10%+ revenue growth in 2026, with positive EBITDA and free cash flow supporting buybacks. Read the full article on Seeking AlphaNXDR: AI Ads Expansion And Buybacks Will Support Higher Future P/E
Analysts have trimmed Nextdoor Holdings' average price target by about $0.15, reflecting recent cuts from $2.40 to $2.20 and from $2.20 to $2.10, and cited balanced risk and reward even after Q4 results came in ahead of muted expectations. Analyst Commentary Recent research notes point to a cautious tone on Nextdoor Holdings, with modest trims to price targets and an emphasis on balanced risk and reward despite Q4 results that were ahead of muted expectations.Recent updates
Shareholder Returns
| NXDR | US Interactive Media and Services | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.9% | -2.8% | 1.1% |
| 1Y | 37.4% | 67.7% | 28.7% |
Return vs Industry: NXDR underperformed the US Interactive Media and Services industry which returned 67.7% over the past year.
Return vs Market: NXDR exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| NXDR volatility | |
|---|---|
| NXDR Average Weekly Movement | 7.5% |
| Interactive Media and Services Industry Average Movement | 8.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: NXDR has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: NXDR's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | 463 | Nirav Tolia | nextdoor.com |
Nextdoor Holdings, Inc. operates a neighborhood network that connects neighbors, businesses, and public agencies in the United States and internationally. The company provides local news, events, relevant discussions, and exchange goods and services, as well as discovers and supports local businesses. It operates in 11 countries.
Nextdoor Holdings, Inc. Fundamentals Summary
| NXDR fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$770.40m |
| Earnings (TTM) | -US$43.67m |
| Revenue (TTM) | US$265.14m |
Is NXDR overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NXDR income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$265.14m |
| Cost of Revenue | US$42.59m |
| Gross Profit | US$222.55m |
| Other Expenses | US$266.22m |
| Earnings | -US$43.67m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.11 |
| Gross Margin | 83.94% |
| Net Profit Margin | -16.47% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did NXDR perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 10:00 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Nextdoor Holdings, Inc. is covered by 7 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Naved Khan | B. Riley Securities, Inc. |
| Jamesmichael Sherman-Lewis | Citigroup Inc |
| Jason Kreyer | Craig-Hallum Capital Group LLC |