This company listing is no longer active
TransAct Energy (TEGY) Stock Overview
TransAct Energy Corp. develops and manages zero emission waste to value plants worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 0/6 |
| Dividends | 0/6 |
TEGY Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
TransAct Energy Corp. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$0.05 |
| 52 Week High | US$0.086 |
| 52 Week Low | US$0.000001 |
| Beta | -17897.56 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | n/a |
| 1 Year Change | -41.86% |
| 3 Year Change | 249.65% |
| 5 Year Change | -44.44% |
| Change since IPO | -97.78% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| TEGY | US Chemicals | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 1.9% | 2.5% |
| 1Y | -41.9% | 7.0% | 26.4% |
Return vs Industry: TEGY underperformed the US Chemicals industry which returned 1.3% over the past year.
Return vs Market: TEGY underperformed the US Market which returned 15.2% over the past year.
Price Volatility
| TEGY volatility | |
|---|---|
| TEGY Average Weekly Movement | n/a |
| Chemicals Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: TEGY has not had significant price volatility in the past 3 months.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine TEGY's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2006 | 1 | Rod Bartlett | www.transactenergycorp.com |
TransAct Energy Corp. develops and manages zero emission waste to value plants worldwide. It offers carbon black, phenol resins, and levoglucosan. The company also produces fertilizers for the agricultural industry; a brick mix for the construction industry; reclaimed metals and purified water; and acetic acid and furfural for industrial chemical manufacturers.
TransAct Energy Corp. Fundamentals Summary
| TEGY fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$3.39m |
| Earnings (TTM) | -US$2.16m |
| Revenue (TTM) | n/a |
Is TEGY overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TEGY income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$0 |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$0 |
| Other Expenses | US$2.16m |
| Earnings | -US$2.16m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2022
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.032 |
| Gross Margin | 0.00% |
| Net Profit Margin | 0.00% |
| Debt/Equity Ratio | -5.1% |
How did TEGY perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2023/08/30 15:24 |
| End of Day Share Price | 2023/06/02 00:00 |
| Earnings | 2022/12/31 |
| Annual Earnings | 2022/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
TransAct Energy Corp. is covered by 0 analysts. of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.