McEwen (MUX) Stock Overview
Engages in the exploration, development, production, and sale of gold and silver deposits in the United States, Canada, Mexico, and Argentina. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 6/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for MUX from our risk checks.
MUX Community Fair Values
Create NarrativeSee what 88 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
McEwen Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$21.89 |
| 52 Week High | US$29.70 |
| 52 Week Low | US$8.25 |
| Beta | 1.19 |
| 1 Month Change | 2.77% |
| 3 Month Change | -22.95% |
| 1 Year Change | 172.60% |
| 3 Year Change | 170.92% |
| 5 Year Change | 52.01% |
| Change since IPO | -79.40% |
Recent News & Updates
MUX: Future Upside Will Rely On 2025 EBITDA And Asset Stability
Analysts have increased McEwen Mining's average price target by $8 to $31, citing recently reported 2025 results and a view that the company's operating assets now appear to be on more stable footing. Analyst Commentary Recent research updates point to a more supportive tone around McEwen Mining, with several bullish analysts lifting their targets after reviewing the 2025 results and the current asset base.MUX: Future Upside Will Depend On 2025 EBITDA And Asset Stability
Analyst price targets for McEwen have moved higher by between $5 and $9, with the shift tied to research citing "solid" 2025 results, a more than doubling of EBITDA versus 2024, and a view that the operating asset base now appears on stable footing. Analyst Commentary Recent research updates on McEwen highlight a cluster of higher price targets tied to 2025 results, EBITDA metrics, and an improved view of the operating asset base.MUX : Buy A World-Class Copper Project, Get Gold Upside For Free
Summary McEwen Inc. offers a compelling risk-adjusted opportunity, anchored by its world-class Los Azules copper project. The Los Azules project design makes it a uniquely ESG-differentiated asset, which is translating into blue-chip strategic investor support and immensely derisks the project financing. The combination of meaningful exploration potential and Rio Tinto's Nuton technology could make Los Azules a flagship 21st-century mine with premium pricing power for its low-carbon copper. The current valuation entirely discounts numerous upside sources and MUX's entire gold business. Near-term catalysts include McEwen Copper’s IPO and the FID expected in Q4 2026. Read the full article on Seeking AlphaMUX: Future Upside Will Depend On Sustaining 2025 EBITDA And Asset Stability
Analysts have lifted their average price targets on McEwen, citing what they describe as "solid" 2025 results, a more than doubling of EBITDA versus 2024 and a portfolio of operating assets that they view as being on stable footing, with several firms moving their targets higher by $5 to $9 per share. Analyst Commentary Recent research suggests that analysts are reacting to the latest 2025 outlook and balance of assets with higher price targets and a focus on execution in the coming year.Recent updates
Shareholder Returns
| MUX | US Metals and Mining | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.5% | 5.5% | 1.6% |
| 1Y | 172.6% | 97.3% | 28.5% |
Return vs Industry: MUX exceeded the US Metals and Mining industry which returned 97.3% over the past year.
Return vs Market: MUX exceeded the US Market which returned 28.5% over the past year.
Price Volatility
| MUX volatility | |
|---|---|
| MUX Average Weekly Movement | 9.4% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 10.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: MUX has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: MUX's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1979 | 1,981 | Rob McEwen | www.mcewenmining.com |
McEwen Inc. engages in the exploration, development, production, and sale of gold and silver deposits in the United States, Canada, Mexico, and Argentina. It also explores for copper deposits. The company owns 100% interests in the Gold Bar gold mine located in Nevada; the Fox Complex that consists of 132 parcels, including patents and leases, and 163 unpatented mining claims totaling 28 square miles in mining rights, as well as 13 square miles in surface rights located in Ontario, Canada; and the Fenix project located in Mexico.
McEwen Inc. Fundamentals Summary
| MUX fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.31b |
| Earnings (TTM) | US$74.08m |
| Revenue (TTM) | US$235.91m |
Is MUX overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MUX income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$235.91m |
| Cost of Revenue | US$149.86m |
| Gross Profit | US$86.05m |
| Other Expenses | US$11.97m |
| Earnings | US$74.08m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.24 |
| Gross Margin | 36.48% |
| Net Profit Margin | 31.40% |
| Debt/Equity Ratio | 19.4% |
How did MUX perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 06:18 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
McEwen Inc. is covered by 12 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jacob Sekelsky | Alliance Global Partners |
| Adam Graf | B. Riley Securities, Inc. |
| Jeremy Hoy | Canaccord Genuity |