PACS Group (PACS) Stock Overview
Through its subsidiaries, operates skilled nursing facilities and assisted living facilities in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 6/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
PACS Community Fair Values
See what 15 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
PACS Group, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$37.75 |
| 52 Week High | US$43.08 |
| 52 Week Low | US$7.50 |
| Beta | -0.030 |
| 1 Month Change | 6.55% |
| 3 Month Change | -7.48% |
| 1 Year Change | 284.42% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 64.13% |
Recent News & Updates
PACS Group, Inc. Just Beat Earnings Expectations: Here's What Analysts Think Will Happen Next
PACS Group, Inc. ( NYSE:PACS ) investors will be delighted, with the company turning in some strong numbers with its...PACS Group: Strong Comeback That's Backed By Improving Fundamentals
Summary PACS Group is reaffirmed as a 'Buy' for long-term investors, following a 257% rebound from oversold lows. PACS demonstrates robust credit health with $795M liquidity, 0.1x net leverage, and strong interest coverage, supporting aggressive organic and acquisition-driven growth. Guidance for FY26 includes 8% revenue growth and 22% adjusted EBITDA growth, with margin expansion driven by facility maturation and industry consolidation opportunities. Despite a recent rally, PACS trades at a forward EV/EBITDA of 12.4 versus its peer NHC at 17.2, making it attractive on corrections. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| PACS | US Healthcare | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | -0.4% | 1.1% |
| 1Y | 284.4% | 16.3% | 28.7% |
Return vs Industry: PACS exceeded the US Healthcare industry which returned 16.3% over the past year.
Return vs Market: PACS exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| PACS volatility | |
|---|---|
| PACS Average Weekly Movement | 11.0% |
| Healthcare Industry Average Movement | 7.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: PACS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: PACS's weekly volatility (11%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2013 | 47,455 | Jason Murray | pacs.com |
PACS Group, Inc., through its subsidiaries, operates skilled nursing facilities and assisted living facilities in the United States. It also provides senior care and independent living facilities. The company engages in the acquisition, ownership, and leasing of health care-related properties.
PACS Group, Inc. Fundamentals Summary
| PACS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$5.97b |
| Earnings (TTM) | US$243.77m |
| Revenue (TTM) | US$5.43b |
Is PACS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PACS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$5.43b |
| Cost of Revenue | US$4.52b |
| Gross Profit | US$910.70m |
| Other Expenses | US$666.93m |
| Earnings | US$243.77m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.54 |
| Gross Margin | 16.76% |
| Net Profit Margin | 4.49% |
| Debt/Equity Ratio | 28.1% |
How did PACS perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/24 00:32 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
PACS Group, Inc. is covered by 11 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jason Cassorla | Citigroup Inc |
| Lisa Gill | J.P. Morgan |
| Calvin Sternick | J.P. Morgan |