WaterBridge Infrastructure (WBI) Stock Overview
WaterBridge Infrastructure LLC, water infrastructure company, provides water management solutions through integrated pipeline and water handling networks in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 6/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
WBI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
WaterBridge Infrastructure LLC Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$31.15 |
| 52 Week High | US$31.90 |
| 52 Week Low | US$18.64 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | 9.41% |
| 3 Month Change | 24.00% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 36.44% |
Recent News & Updates
Long Haul Water Volumes And Contracted Projects Will Support Stable Future Earnings
Catalysts About WaterBridge Infrastructure WaterBridge Infrastructure operates a large-scale produced water handling and transport network serving E&P operators in the Delaware Basin. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?WaterBridge Infrastructure: Earnings Growth Path Has Gotten Clearer
Summary WaterBridge Infrastructure remains a buy as execution, demand, and project ramp-ups strengthen the investment case. Kraken is online, and Speedway Phase 1 is oversubscribed, with strong minimum volume commitments and visible growth into 2026-2027. WBI’s moat is reinforced by unique LandBridge access, high system uptime, and pricing power on new projects driving margin expansion. Despite Delaware Basin concentration risk, WBI's >10% adj. EBITDA CAGR outlook and attractive valuation support continued bullishness. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| WBI | US Energy Services | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.5% | -1.2% | 2.5% |
| 1Y | n/a | 89.4% | 26.4% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how WBI performed against the US Energy Services industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how WBI performed against the US Market.
Price Volatility
| WBI volatility | |
|---|---|
| WBI Average Weekly Movement | 6.8% |
| Energy Services Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: WBI has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: WBI's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2025 | 540 | Jason Long | www.wbinfra.com |
WaterBridge Infrastructure LLC, water infrastructure company, provides water management solutions through integrated pipeline and water handling networks in the United States. It offers produced water handling and gathering pipeline services; brackish water, recycled water, and produced water solutions; and gas transportation services. The company was incorporated in 2025 and is headquartered in Houston, Texas.
WaterBridge Infrastructure LLC Fundamentals Summary
| WBI fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$3.85b |
| Earnings (TTM) | -US$2.80m |
| Revenue (TTM) | US$628.62m |
Is WBI overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| WBI income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$628.62m |
| Cost of Revenue | US$284.30m |
| Gross Profit | US$344.32m |
| Other Expenses | US$347.12m |
| Earnings | -US$2.80m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.06 |
| Gross Margin | 54.77% |
| Net Profit Margin | -0.45% |
| Debt/Equity Ratio | 79.4% |
How did WBI perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does WBI pay a reliable dividends?
See WBI dividend history and benchmarks| WaterBridge Infrastructure dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 04 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 18 2026 |
| Days until Ex dividend | 8 days |
| Days until Dividend pay date | 22 days |
Does WBI pay a reliable dividends?
See WBI dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 06:26 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
WaterBridge Infrastructure LLC is covered by 11 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Theresa Chen | Barclays |
| John Mackay | Goldman Sachs |
| Donald Crist | Johnson Rice & Company, L.L.C. |