Liberty Energy (LBRT) Stock Overview
An integrated energy services and technology company, provides hydraulic fracturing services and related technologies onshore oil, natural gas, and enhanced geothermal exploration and production companies in North America. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 1/6 |
LBRT Community Fair Values
See what 18 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Liberty Energy Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$31.95 |
| 52 Week High | US$34.48 |
| 52 Week Low | US$9.90 |
| Beta | 0.57 |
| 1 Month Change | -2.41% |
| 3 Month Change | 12.62% |
| 1 Year Change | 170.08% |
| 3 Year Change | 162.96% |
| 5 Year Change | 106.13% |
| Change since IPO | 46.90% |
Recent News & Updates
Liberty Energy: Pricing Recovery And The LPI Programme Show An Interesting Future
Summary Liberty Energy is rated Buy, with a $42-$44/share target and a recommended accumulation range of $30-$35. LBRT’s DigiFleet and DigiPrime platforms provide a technological moat, driving efficiency and lower emissions in frac operations. The Liberty Power Innovations (LPI) segment targets data-center power infrastructure, offering higher multiples and long-term revenue visibility. Execution risk around LPI and leverage from a $1.3B convertible note are key factors to monitor as LBRT pivots to growth. Read the full article on Seeking AlphaLBRT: Future Returns Will Balance Power Buildout Execution And Geopolitical Volatility
Analysts have lifted the implied fair value estimate for Liberty Energy to $32.77 from $28.85, citing updated assumptions for faster revenue growth, a lower profit margin profile, and a much higher future P/E multiple, supported by a wave of recent price target increases from firms such as Goldman Sachs, BofA, Morgan Stanley, Barclays, UBS, Stifel, and RBC Capital. Analyst Commentary Recent Street research on Liberty Energy clusters around higher price targets and upgrades, with many analysts pointing to both the traditional oil and gas completions operations and the build out of the Power business as key drivers behind their refreshed views.Recent updates
Shareholder Returns
| LBRT | US Energy Services | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.5% | -1.2% | 2.5% |
| 1Y | 170.1% | 89.4% | 26.4% |
Return vs Industry: LBRT exceeded the US Energy Services industry which returned 91.6% over the past year.
Return vs Market: LBRT exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| LBRT volatility | |
|---|---|
| LBRT Average Weekly Movement | 6.5% |
| Energy Services Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: LBRT has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: LBRT's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2011 | 5,800 | Ron Gusek | www.libertyenergy.com |
Liberty Energy Inc.,an integrated energy services and technology company, provides hydraulic fracturing services and related technologies onshore oil, natural gas, and enhanced geothermal exploration and production companies in North America. It offers wireline services, proppant delivery solutions, field gas processing and treating, compressed natural gas (CNG) delivery, data analytics, related goods comprising sand mine operations, and technologies; and proppant handling equipment and logistics software. As of as of December 31, 2025, the company owned and operated a fleet of approximately 40 active hydraulic fracturing; and two sand mines in the Permian Basin.
Liberty Energy Inc. Fundamentals Summary
| LBRT fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$5.20b |
| Earnings (TTM) | US$150.32m |
| Revenue (TTM) | US$4.05b |
Is LBRT overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| LBRT income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$4.05b |
| Cost of Revenue | US$3.25b |
| Gross Profit | US$799.53m |
| Other Expenses | US$649.21m |
| Earnings | US$150.32m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.92 |
| Gross Margin | 19.74% |
| Net Profit Margin | 3.71% |
| Debt/Equity Ratio | 65.6% |
How did LBRT perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does LBRT pay a reliable dividends?
See LBRT dividend history and benchmarks| Liberty Energy dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 04 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 18 2026 |
| Days until Ex dividend | 7 days |
| Days until Dividend pay date | 21 days |
Does LBRT pay a reliable dividends?
See LBRT dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 17:33 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Liberty Energy Inc. is covered by 27 analysts. 11 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Derek Podhaizer | Barclays |
| Sungeun Kim | Barclays |
| J. David Anderson | Barclays |