Kinetik Holdings (KNTK) Stock Overview
Through its subsidiaries, operates as a midstream company in the Texas Delaware Basin. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
KNTK Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Kinetik Holdings Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$50.53 |
| 52 Week High | US$51.51 |
| 52 Week Low | US$31.33 |
| Beta | 0.84 |
| 1 Month Change | 6.45% |
| 3 Month Change | 16.13% |
| 1 Year Change | 9.23% |
| 3 Year Change | 58.65% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 63.66% |
Recent News & Updates
Kinetik: Why This High-Yield Midstream Has Room To Run
Summary Kinetik Holdings remains a compelling 'Buy' while maintaining a well-covered 6.4% dividend yield. KNTK posted record Q1 2026 adjusted EBITDA, driven by strong midstream logistics performance and favorable commodity price spreads. Growth catalysts include expanded customer contracts, Kings Landing sour gas conversion, and the ECCC pipeline, supporting long-term cash flow visibility and incremental expansion. Despite recent outperformance, KNTK trades at a 6.1x P/CF, a discount to larger peers, offering both income and potential multiple expansion. Read the full article on Seeking AlphaKNTK: Permian Gas Projects And Dividend Will Steady Waha And Takeover Uncertainty
Analysts have nudged the fair value estimate for Kinetik Holdings higher to about $50.57 from $48.38, reflecting Street research that ties recent price target moves to updated growth assumptions, slightly higher profit margins, and modestly richer forward P/E multiples. Analyst Commentary Recent research on Kinetik Holdings has been active, with several firms updating price targets and views following earnings, guidance, and sector wide model changes.Recent updates
Shareholder Returns
| KNTK | US Oil and Gas | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.5% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | 9.2% | 37.4% | 28.7% |
Return vs Industry: KNTK underperformed the US Oil and Gas industry which returned 37.4% over the past year.
Return vs Market: KNTK underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| KNTK volatility | |
|---|---|
| KNTK Average Weekly Movement | 4.0% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: KNTK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: KNTK's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2017 | 500 | Jamie Welch | www.kinetik.com |
Kinetik Holdings Inc., through its subsidiaries, operates as a midstream company in the Texas Delaware Basin. The company operates through two segments, Midstream Logistics and Pipeline Transportation. It offers gathering, compression, processing, stabilization, treating, and storage services; transportation services through pipelines; and water gathering and disposal services for companies that produce natural gas, natural gas liquids (NGL), and crude oil.
Kinetik Holdings Inc. Fundamentals Summary
| KNTK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$8.20b |
| Earnings (TTM) | US$157.42m |
| Revenue (TTM) | US$1.73b |
Is KNTK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| KNTK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.73b |
| Cost of Revenue | US$1.02b |
| Gross Profit | US$706.88m |
| Other Expenses | US$549.46m |
| Earnings | US$157.42m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 2.14 |
| Gross Margin | 40.83% |
| Net Profit Margin | 9.09% |
| Debt/Equity Ratio | 134.8% |
How did KNTK perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 10:03 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Kinetik Holdings Inc. is covered by 19 analysts. 8 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Theresa Chen | Barclays |
| Jean Ann Salisbury | BofA Global Research |
| Spiro Dounis | Citigroup Inc |