Awareness Group (TAAG) Stock Overview
Offers TAG GRID, a platform providing support services that enable solar sales organizations and licensed contractors to more efficiently develop and deploy residential and commercial solar energy projects. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
TAAG Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
The Awareness Group Inc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$0.014 |
| 52 Week High | US$0.13 |
| 52 Week Low | US$0.004 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | 40.00% |
| 3 Month Change | -36.36% |
| 1 Year Change | -84.44% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -91.25% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| TAAG | US Diversified Financial | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.6% | 1.2% |
| 1Y | -84.4% | -8.6% | 28.7% |
Return vs Industry: TAAG underperformed the US Diversified Financial industry which returned -8.6% over the past year.
Return vs Market: TAAG underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| TAAG volatility | |
|---|---|
| TAAG Average Weekly Movement | n/a |
| Diversified Financial Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: Data is not available.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine TAAG's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2005 | 11 | Pablo Diaz | awarenessgroup.llc |
The Awareness Group Inc offers TAG GRID, a platform providing support services that enable solar sales organizations and licensed contractors to more efficiently develop and deploy residential and commercial solar energy projects. It provides Tag Financial Services, which supports sales organizations and EPCS by preparing contracts, structuring financing solutions, performing quality assurance and sales closings, and servicing consumer loans; Tag Capital, manages TAG'S internal fund; Tag Construction, maintains a vetted national network of licensed solar contractors; Tag Distribution, procures solar materials at scale through national manufacturer and distributor relationships; and Tag Dealer & Broker Network, which trains, vets and onboards independent sales representatives and organizations. The Awareness Group Inc was formerly known as Freedom Holdings, Inc. and changed its name to The Awareness Group Inc in October 2025.
The Awareness Group Inc Fundamentals Summary
| TAAG fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$834.52k |
| Earnings (TTM) | -US$8.26m |
| Revenue (TTM) | n/a |
Is TAAG overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TAAG income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | -US$13.92m |
| Cost of Revenue | -US$7.03m |
| Gross Profit | -US$6.89m |
| Other Expenses | US$1.37m |
| Earnings | -US$8.26m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.14 |
| Gross Margin | 49.53% |
| Net Profit Margin | 59.37% |
| Debt/Equity Ratio | 33.4% |
How did TAAG perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 05:50 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/09/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
The Awareness Group Inc is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.