Synektik Spólka Akcyjna (SNT) Stock Overview
Provides products, services, and IT solutions for surgery, diagnostic imaging, and nuclear medicine applications in Poland. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 2/6 |
SNT Community Fair Values
See what 32 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Community Narratives
Synektik Spólka Akcyjna Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł277.20 |
| 52 Week High | zł317.00 |
| 52 Week Low | zł180.20 |
| Beta | 0.63 |
| 1 Month Change | -8.51% |
| 3 Month Change | -7.91% |
| 1 Year Change | 22.11% |
| 3 Year Change | 310.06% |
| 5 Year Change | 733.68% |
| Change since IPO | 3,268.17% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| SNT | PL Healthcare Services | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.3% | 0.8% | 1.0% |
| 1Y | 22.1% | -13.4% | 22.2% |
Return vs Industry: SNT exceeded the Polish Healthcare Services industry which returned -13.7% over the past year.
Return vs Market: SNT underperformed the Polish Market which returned 23.9% over the past year.
Price Volatility
| SNT volatility | |
|---|---|
| SNT Average Weekly Movement | 4.4% |
| Healthcare Services Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 5.3% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 10.6% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.1% |
Stable Share Price: SNT has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: SNT's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2001 | 231 | Cezary Kozanecki | www.synektik.com.pl |
Synektik Spólka Akcyjna provides products, services, and IT solutions for surgery, diagnostic imaging, and nuclear medicine applications in Poland. The company sells medical equipment used in diagnostics and therapy, and nuclear medicine. It is also involved in development of IT solutions used in radiology, as well as research, produces, and sells radiopharmaceutical products used in diagnostics for oncology.
Synektik Spólka Akcyjna Fundamentals Summary
| SNT fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł2.36b |
| Earnings (TTM) | zł132.57m |
| Revenue (TTM) | zł706.45m |
Is SNT overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SNT income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł706.45m |
| Cost of Revenue | zł447.75m |
| Gross Profit | zł258.70m |
| Other Expenses | zł126.13m |
| Earnings | zł132.57m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Jun 11, 2026
| Earnings per share (EPS) | 15.54 |
| Gross Margin | 36.62% |
| Net Profit Margin | 18.77% |
| Debt/Equity Ratio | 3.8% |
How did SNT perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/19 08:11 |
| End of Day Share Price | 2026/05/19 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/09/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Synektik Spólka Akcyjna is covered by 6 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Beata Szparaga-Wasniewska | Biuro maklerskie mBanku |
| Adrian Kowollik | East Value Research GmbH |
| Lukasz Kosiarski | Ipopema Securities S.A. |