Tamex Obiekty Sportowe (TOS) Stock Overview
Engages in the design, building, and equipping of sports facilities in Poland. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 3/6 |
TOS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Tamex Obiekty Sportowe S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł3.36 |
| 52 Week High | zł5.00 |
| 52 Week Low | zł1.65 |
| Beta | 0.87 |
| 1 Month Change | -12.95% |
| 3 Month Change | -32.80% |
| 1 Year Change | -4.00% |
| 3 Year Change | 71.43% |
| 5 Year Change | 50.00% |
| Change since IPO | -45.54% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| TOS | PL Construction | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.9% | -1.3% | 0.6% |
| 1Y | -4.0% | 13.9% | 23.4% |
Return vs Industry: TOS underperformed the Polish Construction industry which returned 13.9% over the past year.
Return vs Market: TOS underperformed the Polish Market which returned 23.4% over the past year.
Price Volatility
| TOS volatility | |
|---|---|
| TOS Average Weekly Movement | 13.1% |
| Construction Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 11.1% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.2% |
Stable Share Price: TOS's share price has been volatile over the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: TOS's weekly volatility (13%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of Polish stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1999 | 36 | Edyta Sobecka | tamex.pl |
Tamex Obiekty Sportowe S.A. engages in the design, building, and equipping of sports facilities in Poland. The company offers design and implementation services, including professional sports surface maintenance and renovation services to public investors. It also implements small and medium-sized football pitches, tennis courts, running tracks, lightweight halls, air domes, playgrounds, and recreational areas for individuals, private investors, sports clubs, hotels, private housing cooperatives, and sports-oriented establishments.
Tamex Obiekty Sportowe S.A. Fundamentals Summary
| TOS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł65.35m |
| Earnings (TTM) | zł3.40m |
| Revenue (TTM) | zł92.89m |
Is TOS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TOS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł92.89m |
| Cost of Revenue | zł81.20m |
| Gross Profit | zł11.69m |
| Other Expenses | zł8.30m |
| Earnings | zł3.40m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 14, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.17 |
| Gross Margin | 12.59% |
| Net Profit Margin | 3.66% |
| Debt/Equity Ratio | 14.5% |
How did TOS perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 02:36 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Tamex Obiekty Sportowe S.A. is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.