Nordic Halibut (NOHAL) Stock Overview
Produces and sells farmed Atlantic halibut products in Norway, the United States, the European Union, the United Kingdom, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
NOHAL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Nordic Halibut AS Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 24.00 |
| 52 Week High | NOK 24.40 |
| 52 Week Low | NOK 17.80 |
| Beta | 0.41 |
| 1 Month Change | 13.21% |
| 3 Month Change | 7.14% |
| 1 Year Change | 20.60% |
| 3 Year Change | -7.69% |
| 5 Year Change | -16.52% |
| Change since IPO | 380.00% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| NOHAL | NO Food | NO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.4% | -1.8% | -3.0% |
| 1Y | 20.6% | -0.5% | 22.3% |
Return vs Industry: NOHAL exceeded the Norwegian Food industry which returned -0.5% over the past year.
Return vs Market: NOHAL underperformed the Norwegian Market which returned 22.3% over the past year.
Price Volatility
| NOHAL volatility | |
|---|---|
| NOHAL Average Weekly Movement | 5.0% |
| Food Industry Average Movement | 5.5% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in NO Market | 11.7% |
| 10% least volatile stocks in NO Market | 3.3% |
Stable Share Price: NOHAL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Norwegian market.
Volatility Over Time: NOHAL's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1995 | 103 | Edvard Henden | www.nordichalibut.com |
Nordic Halibut AS produces and sells farmed Atlantic halibut products in Norway, the United States, the European Union, the United Kingdom, and internationally. It offers fresh, frozen, whole, and filleted halibut products. Nordic Halibut AS was founded in 1995 and is headquartered in Averøy, Norway.
Nordic Halibut AS Fundamentals Summary
| NOHAL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 1.28b |
| Earnings (TTM) | -NOK 9.97m |
| Revenue (TTM) | NOK 145.50m |
Is NOHAL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NOHAL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | NOK 145.50m |
| Cost of Revenue | -NOK 61.06m |
| Gross Profit | NOK 206.56m |
| Other Expenses | NOK 216.52m |
| Earnings | -NOK 9.97m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 28, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.19 |
| Gross Margin | 141.96% |
| Net Profit Margin | -6.85% |
| Debt/Equity Ratio | 40.1% |
How did NOHAL perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/13 19:43 |
| End of Day Share Price | 2026/05/13 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Nordic Halibut AS is covered by 3 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Mindaugas Cekanavicius | Norne Securities AS |
| Carl-Emil Johannessen | Pareto Securities |
| Sander Lie | Pareto Securities |