Tomra Systems (TOM) Stock Overview
Provides sensor-based solutions for optimal resource productivity worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 3/6 |
TOM Community Fair Values
See what 37 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Tomra Systems ASA Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 98.50 |
| 52 Week High | NOK 171.00 |
| 52 Week Low | NOK 89.80 |
| Beta | 1.13 |
| 1 Month Change | 9.44% |
| 3 Month Change | -15.38% |
| 1 Year Change | -34.68% |
| 3 Year Change | -42.41% |
| 5 Year Change | -53.99% |
| Change since IPO | 3,233.85% |
Recent News & Updates
TOM: Refined Pricing Assumptions Will Support Future Re Rating Potential
Analysts have nudged their price target on Tomra Systems slightly lower to NOK189.30 from NOK189.87, reflecting updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E multiples. Valuation Changes Fair Value: NOK189.30 is slightly lower than the previous NOK189.87 estimate.TOM: Higher Risk Assumptions Will Support Future Re Rating Potential
Analysts have trimmed their price target for Tomra Systems to around NOK 190 from about NOK 194, reflecting updated assumptions for slightly lower revenue growth and profit margins, along with a modestly higher discount rate, partially offset by a higher future P/E multiple. Valuation Changes Fair Value: Adjusted from NOK 193.78 to NOK 189.87, representing a small reduction in the central estimate.Recent updates
Shareholder Returns
| TOM | NO Machinery | NO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.7% | 2.2% | -0.04% |
| 1Y | -34.7% | 14.4% | 22.7% |
Return vs Industry: TOM underperformed the Norwegian Machinery industry which returned 17% over the past year.
Return vs Market: TOM underperformed the Norwegian Market which returned 21.9% over the past year.
Price Volatility
| TOM volatility | |
|---|---|
| TOM Average Weekly Movement | 9.0% |
| Machinery Industry Average Movement | 8.6% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in NO Market | 12.2% |
| 10% least volatile stocks in NO Market | 3.3% |
Stable Share Price: TOM's share price has been volatile over the past 3 months compared to the Norwegian market.
Volatility Over Time: TOM's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of Norwegian stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1972 | 5,800 | Tove Andersen | www.tomra.com |
Tomra Systems ASA provides sensor-based solutions for optimal resource productivity worldwide. It operates through four segments: TOMRA Collection, TOMRA Recycling, TOMRA Food, and TOMRA Horizon. The company provides reverse vending machines and related data management systems; and provides pick-up, transportation, and processing services of empty beverage containers on behalf of beverage producers/fillers.
Tomra Systems ASA Fundamentals Summary
| TOM fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 29.10b |
| Earnings (TTM) | NOK 871.60m |
| Revenue (TTM) | NOK 14.49b |
Is TOM overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TOM income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €1.35b |
| Cost of Revenue | €514.90m |
| Gross Profit | €831.40m |
| Other Expenses | €750.40m |
| Earnings | €81.00m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Jul 17, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.27 |
| Gross Margin | 61.75% |
| Net Profit Margin | 6.02% |
| Debt/Equity Ratio | 82.5% |
How did TOM perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 17:14 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Tomra Systems ASA is covered by 18 analysts. 9 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Pallav Mittal | Barclays |
| Gaurav Jain | Barclays |