Kim Loong Resources Berhad (KMLOONG) Stock Overview
An investment holding company, engages in the cultivation of oil palm in Malaysia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 5/6 |
KMLOONG Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Kim Loong Resources Berhad Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RM 2.59 |
| 52 Week High | RM 2.69 |
| 52 Week Low | RM 2.20 |
| Beta | 0.0059 |
| 1 Month Change | -0.77% |
| 3 Month Change | 9.28% |
| 1 Year Change | 14.10% |
| 3 Year Change | 37.77% |
| 5 Year Change | 79.86% |
| Change since IPO | 511.12% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| KMLOONG | MY Food | MY Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.6% | -2.5% | -0.05% |
| 1Y | 14.1% | 9.2% | 9.7% |
Return vs Industry: KMLOONG exceeded the MY Food industry which returned 9.2% over the past year.
Return vs Market: KMLOONG exceeded the MY Market which returned 9.7% over the past year.
Price Volatility
| KMLOONG volatility | |
|---|---|
| KMLOONG Average Weekly Movement | 2.7% |
| Food Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in MY Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in MY Market | 2.8% |
Stable Share Price: KMLOONG has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the MY market.
Volatility Over Time: KMLOONG's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1975 | 1,760 | Seong Gooi | www.kimloong.com.my |
Kim Loong Resources Berhad, an investment holding company, engages in the cultivation of oil palm in Malaysia. The company operates in two segments: Plantation and Milling. It processes and markets oil palm fresh fruit bunches, palm kernel shells, and oil palm products; processes oil palm fibre; biogas and power generation businesses; and manufactures health supplements and food ingredients.
Kim Loong Resources Berhad Fundamentals Summary
| KMLOONG fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RM 2.55b |
| Earnings (TTM) | RM 169.13m |
| Revenue (TTM) | RM 1.82b |
Is KMLOONG overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| KMLOONG income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RM 1.82b |
| Cost of Revenue | RM 1.50b |
| Gross Profit | RM 324.77m |
| Other Expenses | RM 155.64m |
| Earnings | RM 169.13m |
Last Reported Earnings
Jan 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.17 |
| Gross Margin | 17.81% |
| Net Profit Margin | 9.27% |
| Debt/Equity Ratio | 13.1% |
How did KMLOONG perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does KMLOONG pay a reliable dividends?
See KMLOONG dividend history and benchmarks| Kim Loong Resources Berhad dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Apr 23 2026 |
| Dividend Pay Date | May 18 2026 |
| Days until Ex dividend | 23 days |
| Days until Dividend pay date | 2 days |
Does KMLOONG pay a reliable dividends?
See KMLOONG dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 00:00 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2026/01/31 |
| Annual Earnings | 2026/01/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Kim Loong Resources Berhad is covered by 8 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Huey Gan | AmInvestment Bank Berhad |
| Swee Chin | TA Securities Holdings Berhad |
| Kowit Pongwinyoo | UOB Kay Hian Research Pte Ltd |