Steel Hawk Berhad (HAWK) Stock Overview
An investment holding company, engages in the provision of onshore and offshore support services for the oil and gas (O&G) industry in Malaysia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
HAWK Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Community Narratives
Steel Hawk Berhad Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RM 0.20 |
| 52 Week High | RM 0.58 |
| 52 Week Low | RM 0.20 |
| Beta | 0.015 |
| 1 Month Change | -4.76% |
| 3 Month Change | -29.82% |
| 1 Year Change | -60.78% |
| 3 Year Change | 78.57% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 0% |
Recent News & Updates
Analysts Are More Bearish On Steel Hawk Berhad (KLSE:HAWK) Than They Used To Be
Market forces rained on the parade of Steel Hawk Berhad ( KLSE:HAWK ) shareholders today, when the analysts downgraded...Many Still Looking Away From Steel Hawk Berhad (KLSE:HAWK)
With a price-to-earnings (or "P/E") ratio of 9.1x Steel Hawk Berhad ( KLSE:HAWK ) may be sending bullish signals at the...Recent updates
Shareholder Returns
| HAWK | MY Energy Services | MY Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.4% | -3.0% | -0.9% |
| 1Y | -60.8% | 7.9% | 11.5% |
Return vs Industry: HAWK underperformed the MY Energy Services industry which returned 7.9% over the past year.
Return vs Market: HAWK underperformed the MY Market which returned 11.5% over the past year.
Price Volatility
| HAWK volatility | |
|---|---|
| HAWK Average Weekly Movement | 7.1% |
| Energy Services Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 5.9% |
| 10% most volatile stocks in MY Market | 12.1% |
| 10% least volatile stocks in MY Market | 2.8% |
Stable Share Price: HAWK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the MY market.
Volatility Over Time: HAWK's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2020 | n/a | Haffiz Bin Hussin | www.steelhawk.com.my |
Steel Hawk Berhad, an investment holding company, engages in the provision of onshore and offshore support services for the oil and gas (O&G) industry in Malaysia. The company operates through three segments: Engineering, Procurement, Construction and Commissioning (EPCC) Services and Facilities Improvement/Maintenance; Installation and Maintenance (I&M) of Oilfield Equipment; and Supply of Oilfield Equipment. It is involved in the provision of EPCC services for chemical injection skids installed at onshore or offshore exploration and production facilities; and improvement and maintenance of O&G facilities, as well as removal, installation, or modification of component parts of structures.
Steel Hawk Berhad Fundamentals Summary
| HAWK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RM 98.11m |
| Earnings (TTM) | RM 6.94m |
| Revenue (TTM) | RM 90.51m |
Is HAWK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HAWK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RM 90.51m |
| Cost of Revenue | RM 54.40m |
| Gross Profit | RM 36.11m |
| Other Expenses | RM 29.17m |
| Earnings | RM 6.94m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.014 |
| Gross Margin | 39.89% |
| Net Profit Margin | 7.66% |
| Debt/Equity Ratio | 117.7% |
How did HAWK perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 11:45 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Steel Hawk Berhad is covered by 3 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Muhammad Afif Bin Zulkaplly | Affin Hwang Investment Bank |
| Yun Lee | TA Securities Holdings Berhad |
| Luqman Anwar Mustafa | TA Securities Holdings Berhad |