Benalec Holdings Berhad (BENALEC) Stock Overview
An investment holding company, provides marine construction and civil engineering services in Malaysia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
BENALEC Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Benalec Holdings Berhad Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RM 0.075 |
| 52 Week High | RM 0.11 |
| 52 Week Low | RM 0.07 |
| Beta | 0.49 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | 0% |
| 1 Year Change | -16.67% |
| 3 Year Change | -25.00% |
| 5 Year Change | -44.44% |
| Change since IPO | -94.40% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| BENALEC | MY Construction | MY Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.7% | -0.9% |
| 1Y | -16.7% | 6.1% | 10.7% |
Return vs Industry: BENALEC underperformed the MY Construction industry which returned 6.1% over the past year.
Return vs Market: BENALEC underperformed the MY Market which returned 10.7% over the past year.
Price Volatility
| BENALEC volatility | |
|---|---|
| BENALEC Average Weekly Movement | 8.7% |
| Construction Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 5.9% |
| 10% most volatile stocks in MY Market | 12.5% |
| 10% least volatile stocks in MY Market | 2.8% |
Stable Share Price: BENALEC's share price has been volatile over the past 3 months compared to the MY market.
Volatility Over Time: BENALEC's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of MY stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1978 | 95 | Seng Leaw | www.benalec.com.my |
Benalec Holdings Berhad, an investment holding company, provides marine construction and civil engineering services in Malaysia. The company operates through three segments: Marine Construction, Vessel Chartering and Marine Transportation, and Other. It offers marine construction services, including land reclamation, dredging, and beach nourishment; rock revetment, soil consolidation, shore protection, and breakwater construction works; pre-bore and marine piling; and construction of marine structures, bridges, jetties, ports, and other offshore and ancillary services, as well as sells marine construction materials.
Benalec Holdings Berhad Fundamentals Summary
| BENALEC fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RM 76.42m |
| Earnings (TTM) | RM 3.29m |
| Revenue (TTM) | RM 61.49m |
Is BENALEC overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| BENALEC income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RM 61.49m |
| Cost of Revenue | RM 32.86m |
| Gross Profit | RM 28.64m |
| Other Expenses | RM 25.35m |
| Earnings | RM 3.29m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.0032 |
| Gross Margin | 46.57% |
| Net Profit Margin | 5.35% |
| Debt/Equity Ratio | 7.9% |
How did BENALEC perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/20 11:46 |
| End of Day Share Price | 2026/05/20 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Benalec Holdings Berhad is covered by 8 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Chee Wei Loong | Affin Hwang Investment Bank |
| Hoy Ken Mak | AmInvestment Bank Berhad |
| Yi Ching Low | Berjaya Securities Sdn Bhd. |