First Tracks Biotherapeutics (TRAX *) Stock Overview
Operates a clinical-stage biotechnology company focused on delivering immunology therapeutics for autoimmune and inflammatory diseases in United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
TRAX * Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
First Tracks Biotherapeutics, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$317.30 |
| 52 Week High | US$0 |
| 52 Week Low | US$0 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | n/a |
| 3 Month Change | n/a |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 0% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| TRAX * | MX Biotechs | MX Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0% | 0% |
| 1Y | n/a | 0% | 0% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how TRAX * performed against the MX Biotechs industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how TRAX * performed against the MX Market.
Price Volatility
| TRAX * volatility | |
|---|---|
| TRAX * Average Weekly Movement | n/a |
| Biotechs Industry Average Movement | 0% |
| Market Average Movement | 0% |
| 10% most volatile stocks in MX Market | 0% |
| 10% least volatile stocks in MX Market | 0% |
Stable Share Price: TRAX *'s share price has been volatile over the past 3 months compared to the MX market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine TRAX *'s volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2019 | 104 | Dan Faga | www.firsttracksbio.com |
First Tracks Biotherapeutics, Inc. operates a clinical-stage biotechnology company focused on delivering immunology therapeutics for autoimmune and inflammatory diseases in United States. Its products includes ANB033, a novel anti-CD122 antagonist that targets the shared beta subunit of the IL-15 and IL-2 receptors; Rosnilimab, a antibody engineered to selectively deplete pathogenic T cells in both the periphery and inflamed tissues; and ANB101, a BDCA2-modulating antibody designed to specifically target plasmacytoid dendritic cells (pDCs). First Tracks Biotherapeutics, Inc. was formerly known as Biopharma Co., Inc. and changed its name to First Tracks Biotherapeutics, Inc. in February 2026.
First Tracks Biotherapeutics, Inc. Fundamentals Summary
| TRAX * fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | Mex$10.38b |
| Earnings (TTM) | -Mex$2.93b |
| Revenue (TTM) | n/a |
Is TRAX * overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TRAX * income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$0 |
| Cost of Revenue | US$139.61m |
| Gross Profit | -US$139.61m |
| Other Expenses | US$29.76m |
| Earnings | -US$169.37m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -4.85 |
| Gross Margin | 0.00% |
| Net Profit Margin | 0.00% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did TRAX * perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 08:48 |
| End of Day Share Price | 2026/04/27 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
First Tracks Biotherapeutics, Inc. is covered by 7 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Etzer Darout | Barclays |
| Emily Bodnar | H.C. Wainwright & Co. |
| Anupam Rama | J.P. Morgan |