Humansoft Holding Company K.S.C.P (HUMANSOFT) Stock Overview
Humansoft Holding Company K.S.C.P., together with its subsidiaries, establishes and operates universities and colleges in Kuwait and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 3/6 |
HUMANSOFT Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Humansoft Holding Company K.S.C.P. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.ك2.40 |
| 52 Week High | د.ك2.76 |
| 52 Week Low | د.ك2.30 |
| Beta | 0.19 |
| 1 Month Change | -0.12% |
| 3 Month Change | -8.37% |
| 1 Year Change | -10.19% |
| 3 Year Change | -23.12% |
| 5 Year Change | -28.06% |
| Change since IPO | 159.20% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| HUMANSOFT | KW Consumer Services | KW Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.2% | -1.3% | -1.6% |
| 1Y | -10.2% | -30.3% | 8.1% |
Return vs Industry: HUMANSOFT exceeded the KW Consumer Services industry which returned -29.9% over the past year.
Return vs Market: HUMANSOFT underperformed the KW Market which returned 8.1% over the past year.
Price Volatility
| HUMANSOFT volatility | |
|---|---|
| HUMANSOFT Average Weekly Movement | 3.9% |
| Consumer Services Industry Average Movement | 5.8% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in KW Market | 9.8% |
| 10% least volatile stocks in KW Market | 2.7% |
Stable Share Price: HUMANSOFT has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the KW market.
Volatility Over Time: HUMANSOFT's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1994 | n/a | Georges El Yahchouchy | www.human-soft.com |
Humansoft Holding Company K.S.C.P., together with its subsidiaries, establishes and operates universities and colleges in Kuwait and internationally. It operates through the Higher Education and Others segments. The company offers computer programming; advertisement publication and distribution; and technology, e-commerce, and media services.
Humansoft Holding Company K.S.C.P. Fundamentals Summary
| HUMANSOFT fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.ك321.63m |
| Earnings (TTM) | د.ك34.30m |
| Revenue (TTM) | د.ك76.48m |
Is HUMANSOFT overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HUMANSOFT income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.ك76.48m |
| Cost of Revenue | د.ك18.11m |
| Gross Profit | د.ك58.37m |
| Other Expenses | د.ك24.08m |
| Earnings | د.ك34.30m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.26 |
| Gross Margin | 76.32% |
| Net Profit Margin | 44.84% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did HUMANSOFT perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/15 15:08 |
| End of Day Share Price | 2026/05/14 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Humansoft Holding Company K.S.C.P. is covered by 8 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Christine Kalindjian | Arqaam Capital Research Offshore S.A.L. |
| null null | CI Capital Research |
| Ahmed Elmoataz | CI Capital Research |