Kuwait Portland Cement K.P.S.C (PCEM) Stock Overview
Together with its subsidiary, National Company for Aggregate Import & Sale W.L.L, trades in construction materials in Kuwait. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 3/6 |
PCEM Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
When GPS fails: this small cap is fixing a $54B drone problem
Key Points: Sparc AI (CSE:SPAI) is tackling a growing global problem: drones and aircraft failing when GPS is jammed or spoofed, a problem already driving massive government losses globally. Its Overwatch platform is a software solution to the hardware problem, using AI and existing sensors making it highly scalable across fleets.
Read full narrativeKuwait Portland Cement Co. K.P.S.C. Competitors
Integrated Holding Company K.S.C.P
Kuwait Company for Process Plant Construction and Contracting K.S.C.P
Specialities Group Holding Company K.P.S.C
Combined Group Contracting Company - K.S.C. (Public)
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.ك0.65 |
| 52 Week High | د.ك0.80 |
| 52 Week Low | د.ك0.60 |
| Beta | 0.19 |
| 1 Month Change | 5.74% |
| 3 Month Change | 1.74% |
| 1 Year Change | -18.15% |
| 3 Year Change | -28.73% |
| 5 Year Change | -27.61% |
| Change since IPO | 83.08% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| PCEM | KW Trade Distributors | KW Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.05% | -0.4% |
| 1Y | -18.1% | 57.5% | 10.0% |
Return vs Industry: PCEM underperformed the KW Trade Distributors industry which returned 57.4% over the past year.
Return vs Market: PCEM underperformed the KW Market which returned 11% over the past year.
Price Volatility
| PCEM volatility | |
|---|---|
| PCEM Average Weekly Movement | 2.1% |
| Trade Distributors Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 5.3% |
| 10% most volatile stocks in KW Market | 9.8% |
| 10% least volatile stocks in KW Market | 2.7% |
Stable Share Price: PCEM has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the KW market.
Volatility Over Time: PCEM's weekly volatility (2%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1976 | n/a | Khalifa Alghanim | portlandkw.co |
Kuwait Portland Cement Co. K.P.S.C., together with its subsidiary, National Company for Aggregate Import & Sale W.L.L, trades in construction materials in Kuwait. It operates through Cement, Steel, Aggregate and Ready Mix; and Investments segments. The company is involved in the import and sale of aggregates; transportation of liquids, liquid gases, chemicals, and solid and liquid waste; extraction, reprocessing, and packaging of sand; processing of construction waste; processing and disposal of non-hazardous wastes; warehousing and storage; chemical storage; retail sale of construction materials and scraps; and gravel crusher activities.
Kuwait Portland Cement Co. K.P.S.C. Fundamentals Summary
| PCEM fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.ك64.64m |
| Earnings (TTM) | د.ك2.66m |
| Revenue (TTM) | د.ك94.63m |
Is PCEM overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PCEM income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.ك94.63m |
| Cost of Revenue | د.ك92.77m |
| Gross Profit | د.ك1.86m |
| Other Expenses | -د.ك800.11k |
| Earnings | د.ك2.66m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.027 |
| Gross Margin | 1.96% |
| Net Profit Margin | 2.81% |
| Debt/Equity Ratio | 13.5% |
How did PCEM perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does PCEM pay a reliable dividends?
See PCEM dividend history and benchmarks| Kuwait Portland Cement K.P.S.C dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 18 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 08 2026 |
| Days until Ex dividend | 7 days |
| Days until Dividend pay date | 28 days |
Does PCEM pay a reliable dividends?
See PCEM dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/10 06:17 |
| End of Day Share Price | 2026/05/10 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Kuwait Portland Cement Co. K.P.S.C. is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.