Tejas Cargo India (TEJASCARGO) Stock Overview
A logistics company, provides transportation of goods by roadways in India. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
TEJASCARGO Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Tejas Cargo India Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | ₹380.00 |
| 52 Week High | ₹435.85 |
| 52 Week Low | ₹158.00 |
| Beta | 0 |
| 1 Month Change | 8.57% |
| 3 Month Change | 32.17% |
| 1 Year Change | 132.27% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 126.19% |
Recent News & Updates
Is Tejas Cargo India (NSE:TEJASCARGO) Using Too Much Debt?
David Iben put it well when he said, 'Volatility is not a risk we care about. What we care about is avoiding the...Tejas Cargo India Limited's (NSE:TEJASCARGO) 27% Share Price Surge Not Quite Adding Up
The Tejas Cargo India Limited ( NSE:TEJASCARGO ) share price has done very well over the last month, posting an...Recent updates
Shareholder Returns
| TEJASCARGO | IN Transportation | IN Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -6.3% | 0.4% |
| 1Y | 132.3% | -24.0% | -0.6% |
Return vs Industry: TEJASCARGO exceeded the Indian Transportation industry which returned -22.8% over the past year.
Return vs Market: TEJASCARGO exceeded the Indian Market which returned 0.4% over the past year.
Price Volatility
| TEJASCARGO volatility | |
|---|---|
| TEJASCARGO Average Weekly Movement | 7.1% |
| Transportation Industry Average Movement | 8.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.3% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.8% |
Stable Share Price: TEJASCARGO has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Indian market.
Volatility Over Time: TEJASCARGO's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2021 | n/a | Manish Bindal | www.tcipl.in |
Tejas Cargo India Limited, a logistics company, provides transportation of goods by roadways in India. It offers services, such as shipment planning, route optimisation, fleet selection, documentation, tracking, communication and coordination and performance evaluation. The company also provides air and ocean freight services, freight forwarding and break bulk solutions, freight forwarding services, and warehousing and distribution solutions.
Tejas Cargo India Limited Fundamentals Summary
| TEJASCARGO fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | ₹9.08b |
| Earnings (TTM) | ₹229.94m |
| Revenue (TTM) | ₹5.50b |
Is TEJASCARGO overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TEJASCARGO income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | ₹5.50b |
| Cost of Revenue | ₹4.40b |
| Gross Profit | ₹1.10b |
| Other Expenses | ₹869.52m |
| Earnings | ₹229.94m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 9.62 |
| Gross Margin | 19.98% |
| Net Profit Margin | 4.18% |
| Debt/Equity Ratio | 97.1% |
How did TEJASCARGO perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 15:49 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Tejas Cargo India Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.