Organic Coatings (531157) Stock Overview
Manufactures, sells, and trades in printing inks and allied products in India and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
531157 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Organic Coatings Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | ₹17.16 |
| 52 Week High | ₹30.43 |
| 52 Week Low | ₹13.10 |
| Beta | -0.062 |
| 1 Month Change | -13.38% |
| 3 Month Change | -18.87% |
| 1 Year Change | 27.30% |
| 3 Year Change | 192.33% |
| 5 Year Change | 183.64% |
| Change since IPO | -28.80% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 531157 | IN Chemicals | IN Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.9% | 0.3% | 0.5% |
| 1Y | 27.3% | -2.9% | -0.5% |
Return vs Industry: 531157 exceeded the Indian Chemicals industry which returned -2.9% over the past year.
Return vs Market: 531157 exceeded the Indian Market which returned -0.5% over the past year.
Price Volatility
| 531157 volatility | |
|---|---|
| 531157 Average Weekly Movement | 8.3% |
| Chemicals Industry Average Movement | 7.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in IN Market | 10.1% |
| 10% least volatile stocks in IN Market | 4.8% |
Stable Share Price: 531157 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Indian market.
Volatility Over Time: 531157's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1965 | 62 | Abhay Shah | organiccoatingsltd.com |
Organic Coatings Limited manufactures, sells, and trades in printing inks and allied products in India and internationally. The company offers offset inks for offset presses used in commercial printing; news inks; specialized inks for packaging, novelty articles, and custom jobs; flexographic inks for the label and packaging industry; and coatings to enhance the functionality, appearance, and protection of packaging materials. It distributes its products through distributors, dealers, and depots.
Organic Coatings Limited Fundamentals Summary
| 531157 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | ₹171.16m |
| Earnings (TTM) | -₹31.84m |
| Revenue (TTM) | ₹248.22m |
Is 531157 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 531157 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | ₹248.22m |
| Cost of Revenue | ₹188.11m |
| Gross Profit | ₹60.12m |
| Other Expenses | ₹91.96m |
| Earnings | -₹31.84m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 30, 2026
| Earnings per share (EPS) | -3.19 |
| Gross Margin | 24.22% |
| Net Profit Margin | -12.83% |
| Debt/Equity Ratio | 451.6% |
How did 531157 perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 01:06 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Organic Coatings Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.