Harvia Oyj (0ABF) Stock Overview
Designs, manufactures, and markets a range of sauna products worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for 0ABF from our risk checks.
0ABF Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Harvia Oyj Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €39.35 |
| 52 Week High | €52.20 |
| 52 Week Low | €31.60 |
| Beta | 1.25 |
| 1 Month Change | 8.10% |
| 3 Month Change | 2.74% |
| 1 Year Change | -17.35% |
| 3 Year Change | 69.77% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 48.94% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 0ABF | GB Leisure | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.3% | 2.7% | 1.5% |
| 1Y | -17.4% | 18.8% | 19.4% |
Return vs Industry: 0ABF underperformed the UK Leisure industry which returned 20.3% over the past year.
Return vs Market: 0ABF underperformed the UK Market which returned 19.4% over the past year.
Price Volatility
| 0ABF volatility | |
|---|---|
| 0ABF Average Weekly Movement | 6.8% |
| Leisure Industry Average Movement | 5.6% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: 0ABF has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: 0ABF's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1950 | 761 | Matias Jarnefelt | harviagroup.com |
Harvia Oyj designs, manufactures, and markets a range of sauna products worldwide. The company provides sauna heaters and rooms, infrared and steam saunas, steam showers, spa components, Scandinavian hot tubs, control units, heater stones, and sauna accessories; and sauna interior solutions, such as sauna benches, audio speakers, and lighting solutions. It also offers sauna installations, maintenance, and repair services.
Harvia Oyj Fundamentals Summary
| 0ABF fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €735.34m |
| Earnings (TTM) | €27.43m |
| Revenue (TTM) | €205.51m |
Is 0ABF overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 0ABF income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €205.51m |
| Cost of Revenue | €75.22m |
| Gross Profit | €130.29m |
| Other Expenses | €102.86m |
| Earnings | €27.43m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 06, 2026
| Earnings per share (EPS) | 1.47 |
| Gross Margin | 63.40% |
| Net Profit Margin | 13.35% |
| Debt/Equity Ratio | 67.6% |
How did 0ABF perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does 0ABF pay a reliable dividends?
See 0ABF dividend history and benchmarks| Harvia Oyj dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Oct 16 2026 |
| Dividend Pay Date | Oct 26 2026 |
| Days until Ex dividend | 144 days |
| Days until Dividend pay date | 154 days |
Does 0ABF pay a reliable dividends?
See 0ABF dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 05:16 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Harvia Oyj is covered by 7 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Mika Karppinen | Danske Bank |
| Tommy Ilmoni | DNB Carnegie |
| Miika Ihamaki | DNB Carnegie |