Place Holdings (95N) Stock Overview
An investment holding company, provides media and event management services in the People’s Republic of China and Singapore. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
95N Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
The Place Holdings Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | S$0.0005 |
| 52 Week High | S$0.007 |
| 52 Week Low | S$0.0005 |
| Beta | 0.41 |
| 1 Month Change | 0% |
| 3 Month Change | 0% |
| 1 Year Change | 0% |
| 3 Year Change | -83.33% |
| 5 Year Change | -99.39% |
| Change since IPO | -99.07% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 95N | DE Media | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.1% | 3.9% |
| 1Y | 0% | -18.2% | 2.6% |
Return vs Industry: 95N exceeded the German Media industry which returned -18.7% over the past year.
Return vs Market: 95N underperformed the German Market which returned 1.2% over the past year.
Price Volatility
| 95N volatility | |
|---|---|
| 95N Average Weekly Movement | 0% |
| Media Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: Data is not available.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine 95N's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1988 | n/a | Xianyong Fan | www.theplaceholdings.com |
The Place Holdings Limited, an investment holding company, provides media and event management services in the People’s Republic of China and Singapore. It offers digital out-of-home, over-the-top, and online advertising, as well as gaming services. The company also engages in the investment, development, and management of properties.
The Place Holdings Limited Fundamentals Summary
| 95N fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €11.87m |
| Earnings (TTM) | -€1.64m |
| Revenue (TTM) | n/a |
Is 95N overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 95N income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | S$0 |
| Cost of Revenue | S$0 |
| Gross Profit | S$0 |
| Other Expenses | S$2.44m |
| Earnings | -S$2.44m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2024
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.00042 |
| Gross Margin | 0.00% |
| Net Profit Margin | 0.00% |
| Debt/Equity Ratio | 2.0% |
How did 95N perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 01:43 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2024/12/31 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
The Place Holdings Limited is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.