Sinopec Kantons Holdings (SAK) Stock Overview
An investment holding company, provides crude oil jetty services. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 5/6 |
SAK Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Sinopec Kantons Holdings Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | HK$0.40 |
| 52 Week High | HK$0.50 |
| 52 Week Low | HK$0.39 |
| Beta | 0.35 |
| 1 Month Change | -5.71% |
| 3 Month Change | -20.80% |
| 1 Year Change | -16.81% |
| 3 Year Change | 19.28% |
| 5 Year Change | 21.47% |
| Change since IPO | 312.50% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| SAK | DE Oil and Gas | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.4% | -1.4% | 0.7% |
| 1Y | -16.8% | 55.0% | 2.0% |
Return vs Industry: SAK underperformed the German Oil and Gas industry which returned 54.9% over the past year.
Return vs Market: SAK underperformed the German Market which returned 2% over the past year.
Price Volatility
| SAK volatility | |
|---|---|
| SAK Average Weekly Movement | 5.1% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 9.8% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: SAK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: SAK's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1998 | 216 | Jinghua Sang | sinopec.com.hk |
Sinopec Kantons Holdings Limited, an investment holding company, provides crude oil jetty services. It operates in two segments: Crude Oil Jetty and Storage Services, and Vessel Chartering and Logistics Services. The company offers crude oil transportation, unloading, storage, and other jetty services for oil tankers in the People’s Republic of China, Europe, and the Middle East; and vessel chartering services for liquefied natural gas transportation in the People’s Republic of China, Australia, and the Papua New Guinea.
Sinopec Kantons Holdings Limited Fundamentals Summary
| SAK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €1.03b |
| Earnings (TTM) | €112.47m |
| Revenue (TTM) | €72.04m |
Is SAK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SAK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | HK$658.64m |
| Cost of Revenue | HK$339.39m |
| Gross Profit | HK$319.25m |
| Other Expenses | -HK$709.01m |
| Earnings | HK$1.03b |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.41 |
| Gross Margin | 48.47% |
| Net Profit Margin | 156.12% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did SAK perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does SAK pay a reliable dividends?
See SAK dividend history and benchmarks| Sinopec Kantons Holdings dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 05 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 26 2026 |
| Days until Ex dividend | 4 days |
| Days until Dividend pay date | 25 days |
Does SAK pay a reliable dividends?
See SAK dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 21:32 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Sinopec Kantons Holdings Limited is covered by 13 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Yiming Wang | BofA Global Research |
| Tingting Si | BofA Global Research |
| Wing Han Chan | CCB International Securities Limited |