Accelleron Industries (ZH2) Stock Overview
Designs, manufactures, sells, and services turbochargers, fuel injection equipment, and digital solutions for heavy-duty applications. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for ZH2 from our risk checks.
ZH2 Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Accelleron Industries AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | CHF 87.00 |
| 52 Week High | CHF 97.20 |
| 52 Week Low | CHF 49.26 |
| Beta | 0.42 |
| 1 Month Change | -5.23% |
| 3 Month Change | 10.83% |
| 1 Year Change | 68.93% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 69.26% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| ZH2 | DE Electrical | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.1% | 0.1% | 1.6% |
| 1Y | 68.9% | 95.6% | 2.2% |
Return vs Industry: ZH2 underperformed the German Electrical industry which returned 103% over the past year.
Return vs Market: ZH2 exceeded the German Market which returned 1.4% over the past year.
Price Volatility
| ZH2 volatility | |
|---|---|
| ZH2 Average Weekly Movement | 7.4% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: ZH2 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: ZH2's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1924 | 3,133 | Daniel Bischofberger | accelleron.com |
Accelleron Industries AG designs, manufactures, sells, and services turbochargers, fuel injection equipment, and digital solutions for heavy-duty applications. The company operates in two segments, Medium & Low Speed and High Speed. Its products are used in electric power generation, such as gas-fired engines for base load power, combined heat and power, balancing power, and back-up power; and onshore oil and gas, including gas-fired engines driving compressor stations for gas pipelines, as well as in marine and off-highway applications.
Accelleron Industries AG Fundamentals Summary
| ZH2 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €8.25b |
| Earnings (TTM) | €200.32m |
| Revenue (TTM) | €1.09b |
Is ZH2 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ZH2 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.26b |
| Cost of Revenue | US$710.04m |
| Gross Profit | US$553.05m |
| Other Expenses | US$320.12m |
| Earnings | US$232.93m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 27, 2026
| Earnings per share (EPS) | 2.48 |
| Gross Margin | 43.79% |
| Net Profit Margin | 18.44% |
| Debt/Equity Ratio | 109.1% |
How did ZH2 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 11:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Accelleron Industries AG is covered by 15 analysts. 9 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Patrick Laager | Berenberg |
| Uma Samlin | BofA Global Research |
| John-B Kim | Deutsche Bank |