Kardex Holding (KAX2) Stock Overview
Provides intralogistics solutions in Europe, the Middle East, Africa, the Americas, and the Asia Pacific. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
KAX2 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Kardex Holding AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | CHF 291.50 |
| 52 Week High | CHF 317.00 |
| 52 Week Low | CHF 250.50 |
| Beta | 1.36 |
| 1 Month Change | -3.32% |
| 3 Month Change | 2.46% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 1,159.18% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| KAX2 | DE Machinery | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.4% | 3.8% | 0.7% |
| 1Y | n/a | 1.6% | 2.0% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how KAX2 performed against the German Machinery industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how KAX2 performed against the German Market.
Price Volatility
| KAX2 volatility | |
|---|---|
| KAX2 Average Weekly Movement | 5.2% |
| Machinery Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: KAX2 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: KAX2's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1922 | 2,941 | Jens Hardenacke | www.kardex.com |
Kardex Holding AG provides intralogistics solutions in Europe, the Middle East, Africa, the Americas, and the Asia Pacific. It operates through two segments, Automated Products and Standardized Systems. The company provides intelligent entry into automation with its dynamic storage and retrieval systems; offers integrated material handling systems, multi-shuttle technology, small parts storage systems and automated high-bay warehouses; storage and picking solutions for small parts; bin shuttle systems for lightgoods; storage and order fulfillment solutions; and life cycle services, as well as system upgrades, support, and digital services.
Kardex Holding AG Fundamentals Summary
| KAX2 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €2.29b |
| Earnings (TTM) | €41.60m |
| Revenue (TTM) | €850.40m |
Is KAX2 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| KAX2 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €850.40m |
| Cost of Revenue | €560.50m |
| Gross Profit | €289.90m |
| Other Expenses | €248.30m |
| Earnings | €41.60m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Jul 30, 2026
| Earnings per share (EPS) | 5.39 |
| Gross Margin | 34.09% |
| Net Profit Margin | 4.89% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did KAX2 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 18:55 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Kardex Holding AG is covered by 12 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Lasse Stueben | Berenberg |
| Constantin Hesse | Jefferies LLC |
| Martin Comtesse | Jefferies LLC |