ZUE (J4E) Stock Overview
Provides construction services in Poland. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
J4E Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
ZUE S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł2.80 |
| 52 Week High | zł2.82 |
| 52 Week Low | zł2.72 |
| Beta | 0.35 |
| 1 Month Change | n/a |
| 3 Month Change | n/a |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -0.71% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| J4E | DE Construction | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | n/a | -3.5% | 2.4% |
| 1Y | n/a | 161.0% | 1.2% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how J4E performed against the German Construction industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how J4E performed against the German Market.
Price Volatility
| J4E volatility | |
|---|---|
| J4E Average Weekly Movement | n/a |
| Construction Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: J4E's share price has been volatile over the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine J4E's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1991 | 686 | Wieslaw Nowak | www.grupazue.pl |
ZUE S.A., together with its subsidiaries, provides construction services in Poland. It engages in the design, construction, modernization, and maintenance of catenary networks, catenary substations, and tram tracks; and construction and maintenance of lighting fixtures, street lighting, traffic lights, and communication networks for cable and fibre optic wiring. The company is also involved in the design, construction, modernization, and repair of railway catenary and track systems, as well as assembly and delivery of railway equipment; earth works and track bed construction; drainage systems; engineering works; buildings, including stations, depots, and control rooms; and low voltage installations.
ZUE S.A. Fundamentals Summary
| J4E fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €68.21m |
| Earnings (TTM) | €2.63m |
| Revenue (TTM) | €223.17m |
Is J4E overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| J4E income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł945.90m |
| Cost of Revenue | zł885.01m |
| Gross Profit | zł60.89m |
| Other Expenses | zł49.73m |
| Earnings | zł11.16m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 19, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.49 |
| Gross Margin | 6.44% |
| Net Profit Margin | 1.18% |
| Debt/Equity Ratio | 3.2% |
How did J4E perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/24 04:23 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
ZUE S.A. is covered by 2 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Kamil Kliszcz | Biuro maklerskie mBanku |
| Maciej Stoklosa | Biuro maklerskie mBanku |