This company has been acquired
FCRD Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
First Eagle Alternative Capital BDC, Inc. 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | US$4.54 |
| 52週高値 | US$4.91 |
| 52週安値 | US$2.74 |
| ベータ | 1.52 |
| 1ヶ月の変化 | -0.87% |
| 3ヶ月変化 | 5.09% |
| 1年変化 | 2.95% |
| 3年間の変化 | 19.47% |
| 5年間の変化 | -44.23% |
| IPOからの変化 | -64.39% |
最新ニュース
Crescent Capital to acquire First Eagle Alternative Capital
Crescent Capital BDC (NASDAQ:CCAP) will acquire First Eagle Alternative Capital BDC (NASDAQ:FCRD) in a stock and cash transaction. The transaction represents total consideration for First Eagle stockholders of ~$145.6M or $4.86 per share, representing a 66% premium to the closing stock price of First Eagle on Oct. 3. Post the transaction, Crescent and First Eagle stockholders are expected to own ~83% and 17%, respectively. The combined entity is expected to have ~$1.6B of investments on a pro forma basis. The boards of both the companies have approved the transaction. The acquisition is expected to close as early as Q4. Additionally, Sun Life, which owns a majority interest in Crescent, will purchase $20M of the combined company's common stock via a share purchase program over time following the consummation of the transaction. First Eagle's 5.00% senior unsecured notes due May 25, 2026, will be assumed by a subsidiary of Crescent. FCRD shares were trading +0.68% pre-market. Source: Press ReleaseFirst Eagle Alternative Capital raises dividend by 10%
First Eagle Alternative Capital (NASDAQ:FCRD) declares $0.11/share quarterly dividend, 10% increase from prior dividend of $0.10. Forward yield 13.21% Payable Sept. 30; for shareholders of record Sept. 15; ex-div Sept. 14. See FCRD Dividend Scorecard, Yield Chart, & Dividend Growth.Recent updates
株主還元
| FCRD | US Capital Markets | US 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.8% | 1.7% | 2.5% |
| 1Y | 2.9% | 8.3% | 26.4% |
業界別リターン: FCRD過去 1 年間で8.3 % の収益を上げたUS Capital Markets業界を下回りました。
リターン対市場: FCRDは、過去 1 年間で26.4 % のリターンを上げたUS市場を下回りました。
価格変動
| FCRD volatility | |
|---|---|
| FCRD Average Weekly Movement | 3.1% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 3.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
安定した株価: FCRD 、 US市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: FCRDの 週次ボラティリティ ( 3% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 2009 | n/a | Chris Flynn | investor.feacbdc.com |
First Eagle Alternative Capital BDC, Inc. 基礎のまとめ
| FCRD 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | US$135.85m |
| 収益(TTM) | -US$39.51m |
| 売上高(TTM) | US$33.30m |
FCRD は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| FCRD 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | US$33.30m |
| 売上原価 | US$0 |
| 売上総利益 | US$33.30m |
| その他の費用 | US$72.81m |
| 収益 | -US$39.51m |
直近の収益報告
Dec 31, 2022
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | -1.32 |
| グロス・マージン | 100.00% |
| 純利益率 | -118.67% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 153.4% |
FCRD の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2023/03/12 19:28 |
| 終値 | 2023/03/09 00:00 |
| 収益 | 2022/12/31 |
| 年間収益 | 2022/12/31 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
First Eagle Alternative Capital BDC, Inc. 2 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。14
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Derek Hewett | BofA Global Research |
| Mitchel Penn | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| Donald Fandetti | Citigroup Inc |