Whitehaven Coal(WHC)株式概要
ホワイトヘブン・コール社は、クイーンズランド州とニューサウスウェールズ州で炭鉱を開発・運営している。 詳細
WHC Community Fair Values
See what 85 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Whitehaven Coal Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$8.75 |
| 52週高値 | AU$9.90 |
| 52週安値 | AU$5.31 |
| ベータ | -0.30 |
| 1ヶ月の変化 | 6.32% |
| 3ヶ月変化 | 12.04% |
| 1年変化 | 57.37% |
| 3年間の変化 | 48.56% |
| 5年間の変化 | 395.75% |
| IPOからの変化 | 414.71% |
最新ニュース
WHC: Modest Risk Repricing And Capital Returns Will Shape Future Balance
Analysts have trimmed their fair value estimate for Whitehaven Coal slightly to A$8.78 per share, reflecting a modestly higher discount rate, a small adjustment to profit margin expectations and a slightly higher implied future P/E multiple. Analyst Commentary Analysts covering Whitehaven Coal are using a mix of cautious and constructive inputs when thinking about valuation, particularly around risk, earnings quality and the level of market expectations embedded in the updated fair value.WHC: Commodity Deck Reset And Capital Returns Will Shape Future Risk Balance
The analyst fair value estimate for Whitehaven Coal has been adjusted slightly higher to A$8.86 from A$8.82 as analysts factor in updated commodity price assumptions, along with modest tweaks to revenue growth, profit margin, and future P/E expectations. Analyst Commentary Recent Street research around Whitehaven Coal has focused on updated commodity price assumptions, which feed directly into analysts' valuation work and the fair value estimate of A$8.86.WHC: Commodity Deck Reset And Buybacks Will Shape Balanced Risk Profile
Analysts have lowered their price target on Whitehaven Coal to A$10.00 from A$11.00. This reflects updated commodity price assumptions, along with slightly higher fair value, revenue growth and profit margin inputs, as well as a lower forward P/E in their models.WHC: Lower Coal Assumptions And Rich P/E Will Pressure Shares
Analysts have trimmed their A$ price targets on Whitehaven Coal, including a move to A$10 from A$11, alongside updated long term commodity price assumptions. The modelled fair value used here shifts from A$6.44 to A$6.83 based on revised revenue growth, profit margin and future P/E inputs.Recent updates
株主還元
| WHC | AU Oil and Gas | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.2% | -2.0% | -0.3% |
| 1Y | 57.4% | 27.9% | 1.8% |
業界別リターン: WHC過去 1 年間で27.9 % の収益を上げたAustralian Oil and Gas業界を上回りました。
リターン対市場: WHC過去 1 年間で1.8 % の収益を上げたAustralian市場を上回りました。
価格変動
| WHC volatility | |
|---|---|
| WHC Average Weekly Movement | 6.9% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 11.8% |
| Market Average Movement | 10.2% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.3% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
安定した株価: WHC 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: WHCの 週次ボラティリティ ( 7% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1999 | 4,221 | Paul Flynn | whitehavencoal.com.au |
Whitehaven Coal Limitedはクイーンズランド州とニューサウスウェールズ州で炭鉱を開発・操業している。冶金炭と一般炭を生産。ニュー・サウス・ウェールズ州のガネダ石炭盆地で露天掘り、坑内掘りなどの炭鉱を操業。同社は日本、中国、韓国、台湾、マレーシア、ベトナム、インドネシア、インド、ヨーロッパ、そして国際的に石炭を販売している。ホワイトヘブン・コール・リミテッドは1999年に設立され、オーストラリアのシドニーに本社を置く。
Whitehaven Coal Limited 基礎のまとめ
| WHC 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$7.21b |
| 収益(TTM) | AU$618.00m |
| 売上高(TTM) | AU$4.88b |
WHC は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| WHC 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$4.88b |
| 売上原価 | AU$4.02b |
| 売上総利益 | AU$857.00m |
| その他の費用 | AU$239.00m |
| 収益 | AU$618.00m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
Aug 19, 2026
| 一株当たり利益(EPS) | 0.75 |
| グロス・マージン | 17.56% |
| 純利益率 | 12.66% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 30.0% |
WHC の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/29 23:44 |
| 終値 | 2026/05/29 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Whitehaven Coal Limited 13 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。33
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Glyn Lawcock | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Josh Kannourakis | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Dale Koenders | Barrenjoey Markets Pty Limited |