This company has been acquired
Cedar Realty Trust (CDR) Panoramica del titolo
Cedar Realty Trust, Inc. is a fully-integrated real estate investment trust which focuses on the ownership, operation and redevelopment of grocery-anchored shopping centers in high-density urban markets from Washington, D.C. Maggiori dettagli
| Punteggio fiocco di neve | |
|---|---|
| Valutazione | 4/6 |
| Crescita futura | 0/6 |
| Prestazioni passate | 0/6 |
| Salute finanziaria | 5/6 |
| Dividendi | 0/6 |
CDR Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Concorrenti di Cedar Realty Trust, Inc.
Storia dei prezzi e prestazioni
| Prezzi storici delle azioni | |
|---|---|
| Prezzo attuale dell'azione | US$29.00 |
| Massimo di 52 settimane | US$29.26 |
| Minimo di 52 settimane | US$16.74 |
| Beta | 1.12 |
| Variazione di 1 mese | -0.14% |
| Variazione a 3 mesi | 8.82% |
| Variazione di 1 anno | 67.34% |
| Variazione a 3 anni | 97.93% |
| Variazione a 5 anni | -12.47% |
| Variazione dall'IPO | -54.94% |
Notizie e aggiornamenti recenti
Cedar Realty Trust shareholders to receive $29/share from sale of assets and merger
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) announced that Cedar and Wheeler Real Estate Investment Trust have jointly decided that the proceeds to Cedar shareholders from the sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions will total $29/share. Cedar board declared a special dividend on shares of Cedar's outstanding common stock of $19.52/share payable to shareholders of record at Aug.19, 2022. Assuming the merger transaction is completed on Aug. 22, 2022, payment of the dividend will be made to eligible shareholders on Aug. 26, 2022. Shareholders as of the merger closing date will also be entitled to receive merger consideration of $9.48/share, payable on or about the same date as the special dividend.Wheeler Real Estate Investment Trust Transformed By Cedar Deal
Wheeler recently cut a deal to take over the less-desirable properties from the Cedar Realty Trust liquidation. Despite the lower quality of these locations, they are actually well in line with the broader Wheeler portfolio and provide cash flow the business desperately needs. The opportunity exists to invest alongside Management in the senior notes, which appear poised to profit the most from an eventual sale of the business. The current situation at Wheeler Real Estate Investment Trust (WHLR) merits further consideration by investors willing to stomach some volatility and fully apprised of the risks. A brief summary follows: The Players Jon Wheeler - namesake of the business - was ousted after two ugly proxy battles. Joseph Stillwell - at the helm after winning his second proxy attempt. He had the initial misfortune of gaining control as Covid lockdowns began. Steamboat Capital Partners - owns portions of the WHLR capital stack, and has sued over treatment of preferred shareholders. Cedar Reality Trust (CDR) - winding down REIT that has agreed to sell WHLR a portfolio of properties for $130m cash and the assumption of CDR preferred shares. The sale is expected to close in the coming 2-4 weeks. Legacy WHLR Overview The legacy business had the following results in FY21: WHLR Investor Presentation $41.7m NOI, $6.8m Adjusted Funds from Operations (AFFO) Cap structure summary and new CDR acquisition pieces: $130m KeyBank bridge loan to WHLR, CDR B/C preferred ($161m face) Base rent has averaged ~77.5% of WHLR revenues over the past five fiscal years, and with 94% of properties rented at $9.62 for FY21, I therefore estimate Wheeler will earn ~$64m of FY22 revenue vs $60.4m in FY21. Support below: Author calculations from WHLR 10-K's Q1-22 results were $15.5m of revenue (vs $14.7 in Q1-21), $10.2m NOI (vs $9.8m), and $2.3m of AFFO (vs $1.2m), so results appear on track. WHLR Investor Presentation CDR Acquisition Overview CDR Transaction Proxy Author summary from CDR FY21 10-K New WHLR Pro-Forma So how does this transaction change the complexion of Wheeler? Prior to the deal, WHLR has 5.5m leasable square feet with $9.62 average base rent. The acquisition will increase their square footage by around 50% and add slightly higher rents on a lower occupancy base. The CDR properties included in the transaction were about 28% of total CDR base rents and 38% of square footage. This equates to ~$36m of FY22 revenues on the acquired properties (28% of CDR's $127.6m FY21 total revenues) and doesn't assume any new leases for FY22. The pro-forma combined cashflow could look something like this: ~$100m revenue $33m property operations ($13m from CDR's 28% of operating expenses, $20m run rate for WHLR) $10m corporate overhead (~$6m run rate for WHLR, assume $4m increase from CDR, some could be non-cash and synergies could improve this number) $23m cash interest expense (5% estimate on $452m pro-forma debt below) $10m Capex ($28m total FY21 for CDR of which 28% is ~$8m, $1.1m for WHLR for "recurring Capex" in FY21) No TaxesCedar Realty Trust closes sale of grocery-anchored portfolio
Cedar Realty Trust (NYSE:CDR) closed the earlier announced sale of a portfolio of 33 grocery-anchored shopping centers and a redevelopment property to a JV between a fund managed by DRA Advisors LLC and KPR Centers for total gross proceeds of ~$879M, including assumed debt. Earlier, it sold its Riverview Plaza redevelopment property for gross proceeds of ~$34M. These transactions are the first step in its earlier announced sale of assets and subsequent merger in a series of related all-cash transactions. The final step of the process, expected to be completed within 4-6 weeks, is the merger of the company with a subsidiary of Wheeler Real Estate Investment (NASDAQ:WHLR) in an all-cash transaction valuing remaining assets at $291.3M. Total net proceeds from the transactions will be distributed to common shareholders on merger completion.Recent updates
Rendimenti per gli azionisti
| CDR | US REITs | US Mercato | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.2% | -1.0% | 1.5% |
| 1Y | 67.3% | 7.9% | 28.6% |
Ritorno vs Industria: CDR ha superato il US REITs che ha restituito 7.9 % nell'ultimo anno.
Rendimento vs Mercato: CDR ha superato il mercato US che ha restituito 28.6 % nell'ultimo anno.
Volatilità dei prezzi
| CDR volatility | |
|---|---|
| CDR Average Weekly Movement | 3.0% |
| REITs Industry Average Movement | 3.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Prezzo delle azioni stabile: CDR non ha avuto una volatilità dei prezzi significativa negli ultimi 3 mesi rispetto al mercato US.
Volatilità nel tempo: La volatilità settimanale ( 3% ) di CDR è rimasta stabile nell'ultimo anno.
Informazioni sull'azienda
| Fondato | I dipendenti | AMMINISTRATORE DELEGATO | Sito web |
|---|---|---|---|
| 1984 | 56 | Bruce Schanzer | www.cedarrealtytrust.com |
Cedar Realty Trust, Inc. Riepilogo dei fondamenti
| CDR statistiche fondamentali | |
|---|---|
| Capitalizzazione di mercato | US$385.36m |
| Utili (TTM) | -US$135.29m |
| Ricavi(TTM) | US$122.55m |
CDR è sopravvalutato?
Vedi Fair Value e analisi di valutazioneUtili e ricavi
| CDR Conto economico (TTM) | |
|---|---|
| Ricavi | US$122.55m |
| Costo del fatturato | US$45.19m |
| Profitto lordo | US$77.36m |
| Altre spese | US$212.66m |
| Utili | -US$135.29m |
Ultimi utili riportati
Jun 30, 2022
Prossima data di guadagno
n/a
| Utile per azione (EPS) | -10.23 |
| Margine lordo | 63.13% |
| Margine di profitto netto | -110.40% |
| Rapporto debito/patrimonio netto | 85.1% |
Come si è comportato CDR nel lungo periodo?
Vedi performance storica e confrontoAnalisi aziendale e situazione dei dati finanziari
| Dati | Ultimo aggiornamento (ora UTC) |
|---|---|
| Analisi dell'azienda | 2022/08/23 12:30 |
| Prezzo dell'azione a fine giornata | 2022/08/22 00:00 |
| Utili | 2022/06/30 |
| Utili annuali | 2021/12/31 |
Fonti dei dati
I dati utilizzati nella nostra analisi aziendale provengono da S&P Global Market Intelligence LLC. I seguenti dati sono utilizzati nel nostro modello di analisi per generare questo report. I dati sono normalizzati, il che può comportare un ritardo nella disponibilità della fonte.
| Pacchetto | Dati | Tempistica | Esempio Fonte USA * |
|---|---|---|---|
| Dati finanziari della società | 10 anni |
| |
| Stime di consenso degli analisti | +3 anni |
|
|
| Prezzi di mercato | 30 anni |
| |
| Proprietà | 10 anni |
| |
| Gestione | 10 anni |
| |
| Sviluppi principali | 10 anni |
|
* Esempio per i titoli statunitensi, per i titoli non statunitensi si utilizzano forme e fonti normative equivalenti.
Se non specificato, tutti i dati finanziari si basano su un periodo annuale ma vengono aggiornati trimestralmente. Si tratta dei cosiddetti dati TTM (Trailing Twelve Month) o LTM (Last Twelve Month). Per saperne di più.
Modello di analisi e Snowflake
I dettagli del modello di analisi utilizzato per generare questo report sono disponibili sulla nostra pagina Github; abbiamo anche guide su come utilizzare i nostri report e tutorial su Youtube.
Scoprite il team di livello mondiale che ha progettato e realizzato il modello di analisi Simply Wall St.
Metriche di settore e industriali
Le nostre metriche di settore e di sezione sono calcolate ogni 6 ore da Simply Wall St; i dettagli del nostro processo sono disponibili su Github.
Fonti analitiche
Cedar Realty Trust, Inc. è coperta da 8 analisti. di questi analisti ha fornito le stime di fatturato o di utile utilizzate come input per il nostro report. Le stime degli analisti vengono aggiornate nel corso della giornata.
| Analista | Istituzione |
|---|---|
| Richard Milligan | Baird |
| Paul Adornato | BMO Capital Markets Equity Research |
| Craig Schmidt | BofA Global Research |