This company listing is no longer active
Zymergen (ZY) Panoramica del titolo
Zymergen Inc. design, develop, and commercialize microbes, molecules, and materials. Maggiori dettagli
| Punteggio fiocco di neve | |
|---|---|
| Valutazione | 0/6 |
| Crescita futura | 0/6 |
| Prestazioni passate | 0/6 |
| Salute finanziaria | 4/6 |
| Dividendi | 0/6 |
ZY Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Concorrenti di Zymergen Inc.
Storia dei prezzi e prestazioni
| Prezzi storici delle azioni | |
|---|---|
| Prezzo attuale dell'azione | US$2.43 |
| Massimo di 52 settimane | US$11.87 |
| Minimo di 52 settimane | US$1.10 |
| Beta | 0 |
| Variazione di 1 mese | -6.90% |
| Variazione a 3 mesi | 21.50% |
| Variazione di 1 anno | -76.75% |
| Variazione a 3 anni | n/a |
| Variazione a 5 anni | n/a |
| Variazione dall'IPO | -93.55% |
Notizie e aggiornamenti recenti
Zymergen chief scientific officer to depart as company lays off more employees
Zach Serber, chief scientific officer of Zymergen (NASDAQ:ZY) and a co-founder, is leaving the company on Sept. 22. Zymergen (ZY) also said it is laying off another 80 employees. This follows the termination of 80 employees in late July. The company's shares are down 63% year to date. Seeking Alpha's Quant Rating views Zymergen (ZY) as a hold.Zymergen: Ginkgo Bioworks Acquisition
An acquisition was probably the only viable option for Zymergen, but shareholders are likely to be disappointed by the price, given the company’s ambitions at the IPO. The deal makes sense for Ginkgo as it reduces competition and expands its capabilities at a minimal cost. An all-stock transaction gives Zymergen shareholders exposure to a company with much brighter prospects, but there is a significant downside risk if Ginkgo stumbles in the future. Ginkgo Bioworks (DNA) has entered into an agreement to acquire Zymergen (ZY). While Zymergen shareholders are unlikely to be thrilled by the price, the company's financial position gave them little option. Ginkgo continues to solidify their position as the leading synbio platform, but is richly valued based on current operating metrics. The all-stock deal gives Zymergen shareholders exposure to a company with better prospects, but also introduces valuation risk. Zymergen At the time of Zymergen's IPO, the company appeared to be reaching an inflection point, with multiple products nearing commercialization. Zymergen's narrative and valuation fell apart soon after though, when the company announced these products were not viable and that the CEO would be stepping down. Since then, Zymergen has been in a race to restructure costs and create revenue streams, in the hope of staving off bankruptcy. Given the company's cost structure, balance sheet and the state of equity markets, an acquisition was probably the best hope for shareholders. Figure 1: Zymergen Target Opportunities (source: Zymergen) Automation & Tech Platform Zymergen had been in the process of offering modular automation systems to the market, to commercialize their lab expertise. In particular, Octant had purchased 11 of Zymergen's Reconfigurable Automation Carts (RACs) to help scale their drug discovery platform. These RACs are designed to improve the throughput, efficiency, and reliability of lab operations and are controlled by Zymergen's cloud software. Zymergen previously stated that they had approximately 30 prospects, with a typical 10-RAC system costing between 1-2.5 million USD and requiring approximately 400,000 USD in annual software and support costs. Figure 2: Zymergen RAC (source: Zymergen) Advanced Materials Zymergen have been developing materials, which they have bracketed under agriculture, water repellency, advanced polymers and enzymes. Zymergen has a fairly mature nitrogen fixation program that uses engineered microbes to replace nitrogen fertilizers. In their water repellency program, Zymergen have been exploring coated straws and recently demonstrated the successful conversion of their coated paper into an end product manufactured on a potential customer's production line. Within advanced polymers, Zymergen has announced a supply agreement with 3D4Makers to provide Polyimide for use in 3D printing. Polyimide is a high-strength polymer that is flame retardant, has excellent insulating properties and excellent thermal stability. The polymer will be offered to 3D4Maker's customers for applications like aerospace, automotive, and transportation. Zymergen has also developed mRNA enzymes (VCE and 2'-O-MT) for use in vaccines. Drug Discovery Zymergen is leveraging their metagenomic database to uncover natural molecules that inhibit targets of interest, with an initial focus on oncology. There are millions of novel bioactives from uncultured bacteria and fungi and Zymergen are computationally predicting the activity of these bioactives against human targets. Figure 3: Therapeutic Classes and Potential Targets (source: Zymergen) Ginkgo Acquisition Ginkgo is acquiring Zymergen in an all-stock transaction that values Zymergen at approximately a 300 million USD market capitalization. The stated aim of the acquisition is to accelerate the development of Ginkgo's platform. Ginkgo plan to integrate Zymergen's automation, software, data science tools and biological assets. Zymergen's core technical team will be retained, which will help Ginkgo to fulfill their hiring plans. Strategic alternatives will be considered for Zymergen's Advanced Materials and Drug Discovery businesses. It is possible that these will be spun out and become Ginkgo customers, in a similar manner to companies like Joyn Bio and Motif Food Works. Ginkgo has been active in M&A in recent years, with acquisitions either building on the capabilities of their Foundries, or providing the necessary vertical expertise to attract customers and successfully bring products to market. Figure 4: Ginkgo Acquisitions (source: Ginkgo Bioworks) Ginkgo is doing the right thing by conducting countercyclical M&A, but it is unclear how much value Zymergen will add. Ginkgo's appeal should be that they have singular capabilities, and acquiring competing synbio companies for their technology undermines this. Jason Kelly stated that approximately 70% of the deal's value lies in Zymergen's physical assets (foundry / automation). There could be significant issues integrating these assets into Ginkgo's workflows, although Zymergen's successful rollout of automation solutions at Octant has given Ginkgo confidence that this can be managed. Figure 5: Ginkgo's Plan for Zymergen's Assets (source: Ginkgo Bioworks) In its current state, Zymergen would significantly weaken Ginkgo's financial position, and hence it is likely that there will be a large reduction in headcount. Zymergen had approximately 500 employees at the end of 2021 in comparison to Ginkgo's 640 employees, but is not currently generating any meaningful revenue.Zymergen expands agreement with Octant on developing breakthrough medicines
Biotech company Zymergen (NASDAQ:ZY) expanded an agreement with therapeutics company Octant in relation to developing breakthrough medicines. Octant has more than doubled its initial investment through the purchase of six additional Reconfigurable Automation Carts, or RAC, units. ZY shares were trading +2.15% post-market. Source: Press ReleaseRecent updates
Rendimenti per gli azionisti
| ZY | US Chemicals | US Mercato | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.4% | 0.5% | 1.1% |
| 1Y | -76.7% | 8.9% | 28.7% |
Ritorno vs Industria: ZY ha avuto una performance inferiore rispetto al US Chemicals che ha registrato un rendimento 8.9 % nell'ultimo anno.
Rendimento vs Mercato: ZY ha avuto una performance inferiore al mercato US che ha registrato un rendimento 28.7 % nell'ultimo anno.
Volatilità dei prezzi
| ZY volatility | |
|---|---|
| ZY Average Weekly Movement | 13.3% |
| Chemicals Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Prezzo delle azioni stabile: Negli ultimi 3 mesi il prezzo delle azioni di ZY è stato volatile rispetto al mercato US.
Volatilità nel tempo: La volatilità settimanale ( 13% ) di ZY è rimasta stabile nell'ultimo anno, ma è comunque superiore al 75% delle azioni US.
Informazioni sull'azienda
| Fondato | I dipendenti | AMMINISTRATORE DELEGATO | Sito web |
|---|---|---|---|
| 2013 | 505 | n/a | www.zymergen.com |
Zymergen Inc. Riepilogo dei fondamenti
| ZY statistiche fondamentali | |
|---|---|
| Capitalizzazione di mercato | US$253.58m |
| Utili (TTM) | -US$364.92m |
| Ricavi(TTM) | US$14.58m |
ZY è sopravvalutato?
Vedi Fair Value e analisi di valutazioneUtili e ricavi
| ZY Conto economico (TTM) | |
|---|---|
| Ricavi | US$14.58m |
| Costo del fatturato | US$178.03m |
| Profitto lordo | -US$163.45m |
| Altre spese | US$201.47m |
| Utili | -US$364.92m |
Ultimi utili riportati
Jun 30, 2022
Prossima data di guadagno
n/a
| Utile per azione (EPS) | -3.50 |
| Margine lordo | -1,121.15% |
| Margine di profitto netto | -2,503.04% |
| Rapporto debito/patrimonio netto | 0% |
Come si è comportato ZY nel lungo periodo?
Vedi performance storica e confrontoAnalisi aziendale e situazione dei dati finanziari
| Dati | Ultimo aggiornamento (ora UTC) |
|---|---|
| Analisi dell'azienda | 2022/10/23 21:32 |
| Prezzo dell'azione a fine giornata | 2022/10/18 00:00 |
| Utili | 2022/06/30 |
| Utili annuali | 2021/12/31 |
Fonti dei dati
I dati utilizzati nella nostra analisi aziendale provengono da S&P Global Market Intelligence LLC. I seguenti dati sono utilizzati nel nostro modello di analisi per generare questo report. I dati sono normalizzati, il che può comportare un ritardo nella disponibilità della fonte.
| Pacchetto | Dati | Tempistica | Esempio Fonte USA * |
|---|---|---|---|
| Dati finanziari della società | 10 anni |
| |
| Stime di consenso degli analisti | +3 anni |
|
|
| Prezzi di mercato | 30 anni |
| |
| Proprietà | 10 anni |
| |
| Gestione | 10 anni |
| |
| Sviluppi principali | 10 anni |
|
* Esempio per i titoli statunitensi, per i titoli non statunitensi si utilizzano forme e fonti normative equivalenti.
Se non specificato, tutti i dati finanziari si basano su un periodo annuale ma vengono aggiornati trimestralmente. Si tratta dei cosiddetti dati TTM (Trailing Twelve Month) o LTM (Last Twelve Month). Per saperne di più.
Modello di analisi e Snowflake
I dettagli del modello di analisi utilizzato per generare questo report sono disponibili sulla nostra pagina Github; abbiamo anche guide su come utilizzare i nostri report e tutorial su Youtube.
Scoprite il team di livello mondiale che ha progettato e realizzato il modello di analisi Simply Wall St.
Metriche di settore e industriali
Le nostre metriche di settore e di sezione sono calcolate ogni 6 ore da Simply Wall St; i dettagli del nostro processo sono disponibili su Github.
Fonti analitiche
Zymergen Inc. è coperta da 5 analisti. di questi analisti ha fornito le stime di fatturato o di utile utilizzate come input per il nostro report. Le stime degli analisti vengono aggiornate nel corso della giornata.
| Analista | Istituzione |
|---|---|
| Derik de Bruin | BofA Global Research |
| Matthew Sykes | Goldman Sachs |
| Sriharsha Pappu | HSBC |