This company listing is no longer active
Zymergen (ZY) Resumen de Acciones
Zymergen Inc. design, develop, and commercialize microbes, molecules, and materials. Saber más
| Puntuación del snowflake | |
|---|---|
| Valoración | 0/6 |
| Crecimiento futuro | 0/6 |
| Rendimiento pasado | 0/6 |
| Salud financiera | 4/6 |
| Dividendos | 0/6 |
ZY Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Competidores de Zymergen Inc.
Historial de precios y rendimiento
| Precios históricos de las acciones | |
|---|---|
| Precio actual de la acción | US$2.43 |
| Máximo en las últimas 52 semanas | US$11.87 |
| Mínimo de 52 semanas | US$1.10 |
| Beta | 0 |
| Cambio en 1 mes | -6.90% |
| Variación en 3 meses | 21.50% |
| Cambio de 1 año | -76.75% |
| Variación en 3 años | n/a |
| Variación en 5 años | n/a |
| Variación desde la OPV | -93.55% |
Noticias y actualizaciones recientes
Zymergen chief scientific officer to depart as company lays off more employees
Zach Serber, chief scientific officer of Zymergen (NASDAQ:ZY) and a co-founder, is leaving the company on Sept. 22. Zymergen (ZY) also said it is laying off another 80 employees. This follows the termination of 80 employees in late July. The company's shares are down 63% year to date. Seeking Alpha's Quant Rating views Zymergen (ZY) as a hold.Zymergen: Ginkgo Bioworks Acquisition
An acquisition was probably the only viable option for Zymergen, but shareholders are likely to be disappointed by the price, given the company’s ambitions at the IPO. The deal makes sense for Ginkgo as it reduces competition and expands its capabilities at a minimal cost. An all-stock transaction gives Zymergen shareholders exposure to a company with much brighter prospects, but there is a significant downside risk if Ginkgo stumbles in the future. Ginkgo Bioworks (DNA) has entered into an agreement to acquire Zymergen (ZY). While Zymergen shareholders are unlikely to be thrilled by the price, the company's financial position gave them little option. Ginkgo continues to solidify their position as the leading synbio platform, but is richly valued based on current operating metrics. The all-stock deal gives Zymergen shareholders exposure to a company with better prospects, but also introduces valuation risk. Zymergen At the time of Zymergen's IPO, the company appeared to be reaching an inflection point, with multiple products nearing commercialization. Zymergen's narrative and valuation fell apart soon after though, when the company announced these products were not viable and that the CEO would be stepping down. Since then, Zymergen has been in a race to restructure costs and create revenue streams, in the hope of staving off bankruptcy. Given the company's cost structure, balance sheet and the state of equity markets, an acquisition was probably the best hope for shareholders. Figure 1: Zymergen Target Opportunities (source: Zymergen) Automation & Tech Platform Zymergen had been in the process of offering modular automation systems to the market, to commercialize their lab expertise. In particular, Octant had purchased 11 of Zymergen's Reconfigurable Automation Carts (RACs) to help scale their drug discovery platform. These RACs are designed to improve the throughput, efficiency, and reliability of lab operations and are controlled by Zymergen's cloud software. Zymergen previously stated that they had approximately 30 prospects, with a typical 10-RAC system costing between 1-2.5 million USD and requiring approximately 400,000 USD in annual software and support costs. Figure 2: Zymergen RAC (source: Zymergen) Advanced Materials Zymergen have been developing materials, which they have bracketed under agriculture, water repellency, advanced polymers and enzymes. Zymergen has a fairly mature nitrogen fixation program that uses engineered microbes to replace nitrogen fertilizers. In their water repellency program, Zymergen have been exploring coated straws and recently demonstrated the successful conversion of their coated paper into an end product manufactured on a potential customer's production line. Within advanced polymers, Zymergen has announced a supply agreement with 3D4Makers to provide Polyimide for use in 3D printing. Polyimide is a high-strength polymer that is flame retardant, has excellent insulating properties and excellent thermal stability. The polymer will be offered to 3D4Maker's customers for applications like aerospace, automotive, and transportation. Zymergen has also developed mRNA enzymes (VCE and 2'-O-MT) for use in vaccines. Drug Discovery Zymergen is leveraging their metagenomic database to uncover natural molecules that inhibit targets of interest, with an initial focus on oncology. There are millions of novel bioactives from uncultured bacteria and fungi and Zymergen are computationally predicting the activity of these bioactives against human targets. Figure 3: Therapeutic Classes and Potential Targets (source: Zymergen) Ginkgo Acquisition Ginkgo is acquiring Zymergen in an all-stock transaction that values Zymergen at approximately a 300 million USD market capitalization. The stated aim of the acquisition is to accelerate the development of Ginkgo's platform. Ginkgo plan to integrate Zymergen's automation, software, data science tools and biological assets. Zymergen's core technical team will be retained, which will help Ginkgo to fulfill their hiring plans. Strategic alternatives will be considered for Zymergen's Advanced Materials and Drug Discovery businesses. It is possible that these will be spun out and become Ginkgo customers, in a similar manner to companies like Joyn Bio and Motif Food Works. Ginkgo has been active in M&A in recent years, with acquisitions either building on the capabilities of their Foundries, or providing the necessary vertical expertise to attract customers and successfully bring products to market. Figure 4: Ginkgo Acquisitions (source: Ginkgo Bioworks) Ginkgo is doing the right thing by conducting countercyclical M&A, but it is unclear how much value Zymergen will add. Ginkgo's appeal should be that they have singular capabilities, and acquiring competing synbio companies for their technology undermines this. Jason Kelly stated that approximately 70% of the deal's value lies in Zymergen's physical assets (foundry / automation). There could be significant issues integrating these assets into Ginkgo's workflows, although Zymergen's successful rollout of automation solutions at Octant has given Ginkgo confidence that this can be managed. Figure 5: Ginkgo's Plan for Zymergen's Assets (source: Ginkgo Bioworks) In its current state, Zymergen would significantly weaken Ginkgo's financial position, and hence it is likely that there will be a large reduction in headcount. Zymergen had approximately 500 employees at the end of 2021 in comparison to Ginkgo's 640 employees, but is not currently generating any meaningful revenue.Zymergen expands agreement with Octant on developing breakthrough medicines
Biotech company Zymergen (NASDAQ:ZY) expanded an agreement with therapeutics company Octant in relation to developing breakthrough medicines. Octant has more than doubled its initial investment through the purchase of six additional Reconfigurable Automation Carts, or RAC, units. ZY shares were trading +2.15% post-market. Source: Press ReleaseRecent updates
Rentabilidad de los accionistas
| ZY | US Chemicals | Mercado US | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.4% | 0.1% | 1.1% |
| 1Y | -76.7% | 8.9% | 28.7% |
Rentabilidad vs. Industria: Los resultados de ZY fueron inferiores a los de la industria US Chemicals, que obtuvo un rendimiento del 8.9% el año pasado.
Rentabilidad vs. Mercado: ZY obtuvo unos resultados inferiores a los del mercado US, que fueron del 28.7% el año pasado.
Volatilidad de los precios
| ZY volatility | |
|---|---|
| ZY Average Weekly Movement | 13.3% |
| Chemicals Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Precio estable de las acciones: El precio de las acciones de ZY ha sido volátil durante los últimos 3 meses en comparación con el mercado US.
Volatilidad a lo largo del tiempo: La volatilidad semanal de ZY(13%) se ha mantenido estable durante el último año, pero sigue siendo superior al 75% de las acciones de US.
Acerca de la empresa
| Fundada | Empleados | CEO | Página web |
|---|---|---|---|
| 2013 | 505 | n/a | www.zymergen.com |
Resumen de fundamentos de Zymergen Inc.
| Estadísticas fundamentales de ZY | |
|---|---|
| Capitalización bursátil | US$253.58m |
| Beneficios(TTM) | -US$364.92m |
| Ingresos (TTM) | US$14.58m |
¿Está ZY sobrevalorada?
Ver valor justo y análisis de valoraciónBeneficios e Ingresos
| Cuenta de resultados (TTM) de ZY | |
|---|---|
| Ingresos | US$14.58m |
| Coste de los ingresos | US$178.03m |
| Beneficio bruto | -US$163.45m |
| Otros gastos | US$201.47m |
| Beneficios | -US$364.92m |
Últimos beneficios comunicados
Jun 30, 2022
Próxima fecha de beneficios
n/a
| Beneficios por acción (BPA) | -3.50 |
| Margen bruto | -1,121.15% |
| Margen de beneficio neto | -2,503.04% |
| Ratio deuda/patrimonio | 0% |
¿Cómo se ha desempeñado ZY a largo plazo?
Ver rendimiento histórico y comparativaAnálisis de la empresa y estado de los datos financieros
| Datos | Última actualización (huso horario UTC) |
|---|---|
| Análisis de la empresa | 2022/10/23 00:27 |
| Precio de las acciones al final del día | 2022/10/18 00:00 |
| Beneficios | 2022/06/30 |
| Ingresos anuales | 2021/12/31 |
Fuentes de datos
Los datos utilizados en nuestro análisis de empresas proceden de S&P Global Market Intelligence LLC. Los siguientes datos se utilizan en nuestro modelo de análisis para generar este informe. Los datos están normalizados, lo que puede introducir un retraso desde que la fuente está disponible.
| Paquete | Datos | Marco temporal | Ejemplo Fuente EE.UU. * |
|---|---|---|---|
| Finanzas de la empresa | 10 años |
| |
| Estimaciones del consenso de analistas | +3 años |
|
|
| Precios de mercado | 30 años |
| |
| Propiedad | 10 años |
| |
| Gestión | 10 años |
| |
| Principales avances | 10 años |
|
* Ejemplo para valores de EE.UU., para no EE.UU. se utilizan formularios y fuentes normativas equivalentes.
A menos que se especifique lo contrario, todos los datos financieros se basan en un periodo anual, pero se actualizan trimestralmente. Esto se conoce como datos de los últimos doce meses (TTM) o de los últimos doce meses (LTM). Más información.
Modelo de análisis y copo de nieve
Los detalles del modelo de análisis utilizado para generar este informe están disponibles en nuestra página de Github, también tenemos guías sobre cómo utilizar nuestros informes y tutoriales en Youtube.
Conozca al equipo de talla mundial que diseñó y construyó el modelo de análisis Simply Wall St.
Métricas industriales y sectoriales
Simply Wall St calcula cada 6 horas nuestras métricas sectoriales y de sección. Los detalles de nuestro proceso están disponibles en Github.
Fuentes analistas
Zymergen Inc. está cubierta por 5 analistas. de esos analistas presentaron las estimaciones de ingresos o ganancias utilizadas como datos para nuestro informe. Las estimaciones de los analistas se actualizan a lo largo del día.
| Analista | Institución |
|---|---|
| Derik de Bruin | BofA Global Research |
| Matthew Sykes | Goldman Sachs |
| Sriharsha Pappu | HSBC |